Jump to content

Документи за пенсия.


AinStein

Recommended Posts

Трябваше да попълня при един немец документи и всичко поискано от мен са подредени в папката ми.Остава само да ги види и копира:) а той ми дава документ за попълване.Къде и кога съм работил в България.Идали имам някакво извлечение от заплата в бг.Ама така се ядосах дори и да имам как ще разбереш какво пише.След 30мин и моя познат който защитаваш немеца схвана - ама вие пишете на руски!
Дадоха ми документ V0710 за попълване на стажа в България.Аз откъде да помня колко къде и изобщо мазния български босс дали ме е осигурявал, а не само да рука.Та в този ред на мисли.

Как да си събера стажа от България.По интернет става ли?

Ужасна бюрокрация е тук.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При напускане на работа в България, работодателят е длъжен да ти даде удостоверения УП-2 и УП-3. Ако не го е направил или си ги загубил, може да се преиздадат. Те удостоверяват осигурителен стажи и се дават в Германия. Те си ги превеждат.

Редактирано от Росен Арабаджиев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ainstein за какво е всичко това? За какво ти искат тези документи, заплати. Кой ги иска? 

Стажа ти след 1997 е в електронното ти досие на НОИ. От България лично в НОИ получаваш пик код за достъп до досието ти и виждаш целият ти трудов стаж след 1997 г.

Аз получих писмо и от Германия и от България във връзка с трудовия ми стаж в България, съответно в писмото от НОИ искаха да представя документи къде съм работила в България. Обадих се по телефона и ми обясниха, че това се прави само ако има несъответствия с електронното ми досие, само, че това не го пишеше в писмото. Потвърдих, че всичко е наред и от там те всичко по служебен път си обменяха. При съпругът ми имаше несъответствия, в България в НОИ представихме документа и те отново по служебен път си размениха информация и получихме потдърждение по пощата. За тези, които са били в казарма това също е трудов стаж и трябва да е отразено в досието ви. Ако не ви достига стажа, може да си платите висшето образование, като осигуровката за минал период се изчислява на база настоящата ставка.

 

Редактирано от veronik_veronik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..