Jump to content

Помощ за незнаещи немски


ID3960

Recommended Posts

Добър ден,

 

някои от Вас може да са видяли публикацията във Фейсбук на българите в Берлин, но да пусна и тук.

 

Ако някой има нужда от немскоговорящ за превод на място и/или попълване на документи, обаждане в институции и прочие, общо взето каквото е нужно, за да Ви се помогне.

Заплащане не изисквам, тоест "работя" безплатно. Не всичко е пари. 

Тъй като цялата процедура се случва в свободното ми време, при евентуална нужда се съобразявам с работния ми график. До края на месец Май съм свободен, освен на 23.05 между 8:45 и 11:00 (приблизително), както и на 24.05 11:30 до не зная колко ще отнеме. 

 

От съображения за сигурност, първоначален контакт се осъществява чрез имейл - ivaylo.dorovski123@gmail.com, споделяте за кога става дума, ако съм свободен ще оставя телефон за връзка. (За тези, които са в групата на българите в Берлин, могат да ми пишат лично съобщение там).

 

На кратко за мен:

Казвам се Ивайло на 32 години съм, живея от малък в Берлин (2005), тук съм завършил училище, както и професия. Работя, бил съм и на джобса, имал съм и аз вземане-даване с разни институции, което е неизбежно по принцип. Взимам активно участие в подпомагането на бездомните в Берлин, доброволно. 

Не помагам финансово. Не предлагам адресна регистрация, нито квартира. Общо взето с нищо материално, чисто и просто - превод. Обяснявам, ако има конкретни въпроси и това е. 

Става дума за Берлин и околността. Шофьор не съм, но се справям добре и с обществения транспорт. 

Съвета, който давам на всички, с които се срещам - учете немски. Срещах се с хора, които са тук от 10 години и все не намират време да го понаучат. Няма място за оправдания, време се намира, стига да има желание, а немски Ви трябва. Не се притеснявайте да го говорите. Берлин е мултикултурен, не сте единствените, които не знаят добре немски. Колкото толкова.

 

Благодаря за вниманието и приятен ден!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 6
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Явно имате желание да помагате, но аз съм на мнение, че и от другата страна трябва усилия. Апела ви за учене е чудесен, но чут от малцина. Внимавайте с помощта! Апелирам ви да пишете тук, да споделяте опита си, ако няма тема по даден въпрос, създайте нова, така не само се трупа информация на едно място, но и хората могат да четат и да се опитат сами да си справят. Не веднъж ми се случвало да посоча тема, където ако човек отдели време, почете и сам ще се справи. Пример детските в Германия, е даде ама ако може на готово, без усилия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 19.5.2023 at 14:29, veronik_veronik написа:

Явно имате желание да помагате, но аз съм на мнение, че и от другата страна трябва усилия. Апела ви за учене е чудесен, но чут от малцина. Внимавайте с помощта! Апелирам ви да пишете тук, да споделяте опита си, ако няма тема по даден въпрос, създайте нова, така не само се трупа информация на едно място, но и хората могат да четат и да се опитат сами да си справят. Не веднъж ми се случвало да посоча тема, където ако човек отдели време, почете и сам ще се справи. Пример детските в Германия, е даде ама ако може на готово, без усилия.

Трябват усилия, да и това е така, не им се прави всичко наготово, помагам там, където има затруднения заради езиковата бариера. Чисто информативно отговарям на специфичните въпроси, като често аз самия трябва да се консултирам с гугъл. Колкото до писането тук - голяма част от нуждаещите се не знаят за съществуването на този форум, а от това, което прочетох и по-добре - само се засилва така или иначе наличната несигурност на много от новодошлите. Убеждават се, че са твърде нежелани и едва ли не, нямат абсолютно никакъв шанс за просперитет тук. 

Усилието, което всеки един трябва да положи е да научи немски и не говоря за hochdeutsch, а колкото да ги разбира и да може да отговаря, тоест криво-ляво да се справя без чужда намеса.Тези на Jobcenter имат варианти за безплатен курс по немски, финансиран от Джобс-а, другите имат възможност за финансово подпомагане чрез BAMF. И се отварят други врати, когато не си вече чужденеца, който не може да си каже името, а този, който може да води разговор без особени затруднения и притеснения. 

И да им се избие от главата, че са нежелани, вместо да се набива все повече и повече. Така сме устроени, където и да отидем, българина си мисли, че все него искат да опънат. Видиш ли от всички чужденци в Германия, той е най-натакован.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав сте, но ученето на език е не само пари, а желание. И в момента съм на поредния двумесечен курс, цената е едва 80 Е. Дори не съм се интересувала, дали може някой да ми поеме разхода. Освен това е много лесно да си жертва и всички да са виновни, това е масов модел на поведение. Просперитет без език трудна работа. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, veronik_veronik написа:

Прав сте, но ученето на език е не само пари, а желание. И в момента съм на поредния двумесечен курс, цената е едва 80 Е. Дори не съм се интересувала, дали може някой да ми поеме разхода. Освен това е много лесно да си жертва и всички да са виновни, това е масов модел на поведение. Просперитет без език трудна работа. 

Днес ходих да превеждам в AA и жената каза, че през BAMF може да се получи Zuschuss, лично не съм се интересувал, но явно има възможности. А за тези на Jobcenter знам, защото преди години "пращахме" една позната на курс така. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, veronik_veronik написа:

Покриват ли по-високи нива? 

Не съм се интересувал, но може да се попита. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..