Jump to content

Recommended Posts

Ако мислиш, че не ме страх, страх ме е, особено при излитане и кацане и винаги си казвам, никога вече, но и пътуването с кола е много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, veronik_veronik написа:

Ако мислиш, че не ме страх, страх ме е, особено при излитане и кацане и винаги си казвам, никога вече, но и пътуването с кола е много.

И се подлагаш постоянно на стрес?Трябва ли да го правиш?
Аз примерно 3 пъти съм летял със самолет и то не някви си 2 часа, а до Щатите.
Както казват страха е голямо шубе.Викам си, ако съм една голяма песнопойна звезда, как ще ходя по концерти и награждавания.Ами няма да ходя щях да съм само студийна звезда, като пеещите зад Мили Ванили.Дори си спомням за една известна американка, само с кораб пътувала до Европа и отсядала в хотел само до 2-етаж.Странностите на известните, но излиза, че жената не се подлагала на стрес
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговор (Редактирано)
На 5/30/2022 at 23:54, AinStein написа:

Твоя маршрут е достоен да ни го споделиш.Били  описал целия маршрут точно през кои места минаваш до България и да пуснеш линкове към камерите ,ако може.Благодаря!

Маршрутът, по който пътувам, съм го описвал вече в темата. Той не е постоянен. Непроменими са само следните неща:

  • преминаване през Словакия извън магистралата. Местата на излизане/влизане са Brechlav (Чехия) и Rajka (Унгария)
  • в Унгария карам по М6 вместо по М5
  • влизане в Сърбия / излизане от Сърбия през Topma/Kelebija или Baja/Bajmok
  • винаги карам директно през Белград, а не по околовръстното му
  • ако пътувам в активен сезон (летни отпуски, новогодишни празници) влизам в България през Стрезимировци, а не през Калотина

Това е линка с точния маршрут от границата на Чехия до границата на България: https://goo.gl/maps/UyTNQ3nURkd39JLn9.
Теоретично пътуването е с около 1,5 часа по-дълго, сравнено с карането само по магистрала и влизане през основните ГКПП Хоргош и Калотина. Но реалността, особено през отпускарския сезон е друга.

 

На 5/30/2022 at 22:22, veronik_veronik написа:

Мисли позитивно, все пак имаш нерви да минеш този път и да караш с часове. Аз все по-трудно понасям цялото пътуване. И реално с тази цена на горивото, самолетта надделява за пътуване до България. 

Така и не стигнахме до пътуване със самолет. Когато си на 400 км. от най-близкото летище в Германия, от което има евтини полети до България, и малкото предимствата на полета със самолет се губят. После следват въпросите - как да стигна до летището? Ако отида с колата си, къде да я оставя, така че да не хвръкнат 300 евро за 3 седмици паркинг? Как да съберем личните си неща само в два куфара, когато искаме да отидем и на море, и на планина? А после как ще се продвижваме в България - защото искаме да отидем и тук, и там, и за защо не и за няколко дни в Гърция?

Освен това пътуването с кола дава на мен и съпругата ми усещане за свобода. В това отношение и двамата сме на една вълна. До скоро карахме директно, като се сменяхме през няколко часа. В последните години използваме възможността да спираме за нощувка и опознаваме градове по маршрута. Една вечер не е достатъчна да се вид кой знае какво, но все пак дава възможност да почувстваш атмосферата на мястото. 

Редактирано от Росен Арабаджиев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е всяко нещо има и плюсове и минуси, за съжаление и ние не сме близо до летището и ни е на около 2 часа път. Колата си оставяме на по-долечен паркинг и платихме за една седмица 40 Евро, ако е точно на летището е скъпо, всъщност колкото по-близко толкова по-скъпо. По повод багажа, бях само с ръчен багаж и използвам случая да споделя, колко хора недоволстваха, ругаеха  и ги таксуваха допълнително за багажа, защото не отговаряше на стандарта за размери, никой не претегляше  килограмите на ръчния  багаж. В крайна сметката правилата са си правила. За целта, когато пътуваме използвам пликове за вакумиране и събирам много повече неща, освен това не нося нищо излишно и дрехите и личните ми вещи стигат за престоя ми в България.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 30.05.2022 г. at 17:07, Росен Арабаджиев написа:

И така, карам си аз. На 1 километър пред и зад мен няма никакви коли, така че нищо не предвещаваше какво ни чака на границата. Опашката на сръбската част беше около 20 коли на лента и преминаването ни отне около 30 мин. И после дойде ничията земя. Не минах и 200 метра и се сблъсках с грозната реалност - очакваха ни две стройно подредени ленти с автомобили, като на лента имаше поне около 200-250 автомобила. Имах точно 2 мин. да реша дали да се омитам и да мина през някой от другите ГКПП. Когато реших да обърна, вече беше късно. Няколко коли се наредиха зад мен и ме затвориха. 

Чаках "само" 2 часа и половина.

Нещо подобно ми се случи и на мен, но преди няколко месеца. С тази разлика, че аз подмамен от никаквия трафик в Сърбия и заради това, че бяхме само 3 коли на сръбската граница си мислех, че ще вляза много бързо в Унгария. Уви, чаках точно 4 часа.

Също така заради постоянните катастрофи и задръствания в Унгария все по-сериозно обмислям да преминавам Унгария без да използвам пътищата с винетка. В тази връзка може ли някой пътуващ да ми каже дали има камера за проверка за унгарска винетка между граничния пункт Rajka (HU) и първия изход на М15 (изход 14), ето тази отсечка - https://goo.gl/maps/VV1b74psqTxXTKN4A

Целя преминаване през Унгария по този маршрут - https://goo.gl/maps/9NVpvWrW2eZ6AsyG8

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Гълъбов написа:

Също така заради постоянните катастрофи и задръствания в Унгария все по-сериозно обмислям да преминавам Унгария без да използвам пътищата с винетка. В тази връзка може ли някой пътуващ да ми каже дали има камера за проверка за унгарска винетка между граничния пункт Rajka (HU) и първия изход на М15 (изход 14), ето тази отсечка - https://goo.gl/maps/VV1b74psqTxXTKN4A

Целя преминаване през Унгария по този маршрут - https://goo.gl/maps/9NVpvWrW2eZ6AsyG8

Здравей Гълъбов,

колкото пъти съм минавал Унгария по магистралите, толкова пъти съм карал и извън магистралите. Съображенията ми са почти същите като твоите. Към тях мога да добавя още постоянните задръствания в летния сезон на околовръстните на Будапеща и Гьор. Теоретично би трябвало да караш 1 час повече, ако си извън магистралите. На практика няма разлика, дори в някои случаи съм минавал по-бързо (когато съм минавал Унгария вечерта или през нощта).

Имам следните коментари към алтернативния маршрут, който си избрал:

  • минаването през Гьор губи много време, особено в светлата част на деня. Последно пробвах да избегна Гьор, като останах в Словакия чак до Komárno / Komárom. Там една част от пътя е (все още) безплатната магистрала R7 и после шосе 63. После се включвам в твоя маршрут на Kisbér. Участъкът Komárom-Kisbér, но после има някои отсечки шосета 62 и 53, които не са реновирани скоро. Но унгарците подновяват непрекъснато настилката и като цяло пътуването минава леко
  • предлагам ти някой път да пробваш да влезеш през Bácsalmás-Bajmok, а не през Tompa-Kelebija. Препоръчвам го силно, при положение, че човек кара извън магистралите. Ако извън летния сезон на Tompa-Kelebija се минава за 20 мин., то на Bácsalmás-Bajmok се минава за 2 мин. А в сезона чакането на Tompa-Kelebija не е под 1 час, защото доста хора го използват като алтернатива. Малцина все още избират Bácsalmás-Bajmok.
  • когато минавам през Bácsalmás-Bajmok, в последната част на маршрута карам по шосе 51, а не по шосе 53. Там като че ли има по-малко населени места, през които се минава.
  • според сайта на Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (унгарската пътна агенция) посоченият от теб участък от М15 е платен. Аз също мисля, че вече има поставени камери.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте и благодаря за съветите, които давате. Маршрута, който сте избрали е наистина много интересен. Налага ми се да пътувам до град Арнем, нидерландия, около 20 август. Дали сте пътували по този маршрут през август и как е положението тогава, също така през Германия как бихте препоръчали да стигна до Нидерландия, ще ви бъда много благодарен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,

малко информация от преди седмица. Пътуването - Мюнхен, Виена, Будапеща, Белград, България.

Използвах 3 навигации ей така за справка...Google maps, Waze и оригиналната на Ауди с карта 2022г. 

И трите при първо пускане до Хоргош ме прекарваха по различни маршрути(през Залзбург, другата през Грац и после Унгария, другата през майната си(Гмапс). После се уеднаквиха. Най-вярно май си показваше навито на колата....

Минах през Мюлдорф, Линц (94-148-141-А8 - А25), после по А1 - А21 и по А4 - М1 към Будапеща.

Към Сърбия по М5 и преди Хоргош свих за Томпа. На границата чаках 5мин. Проверката се свеждаше до - Отворете багажника, Благодарим Ви и лек път. На Хоргош нямам идея какво е било, но на навигациите показваше червено (трафик). 

През Сърбия всичко беше ОК с изключение, че на Путараните не можеше да се плаща с карта. Добре, че за сефте носех пари в брой, иначе мацката вика...ще чакаш да тръгне...

Спане не съм резервирал никъде понеже бях сам и си направих две почивки за целия маршрут по 1,5ч в колата - Една при Будапеща и една при Белград. Горивата в Австрия са с луди цени от по 2.45Е...в Унгария е 1,19, но за местни. Иначе си е към 2Е. В Сърбия бяха към 1,90Е. Това само на бензиностанции по магистралата където знаем си е малко по-скъпо винаги. Просто не ми се отбиваше никъде да зареждам по селцата.

На Калотина минах също много бързо и леко. Никъде не искат нищо, нито тестове или сертификати. След Калотина пътя е отврат до магистралата, просто се проклинаш, че си решил да си идеш до родината. После по магистралата има малоумно ограничение 110км/ч, а след него разбира се 60км/ч през 1км...

Планувах и пътувах през нощта до Будапеща и през деня през Сърбия, оказа се чудесно разпределение. Отделно пътувах в делничен ден - вторник вечерта, трафик никакъв, никъде. Пътища ОК до отлични до Сърбия, после ни е ясно... 

След два дни тръгвам на обратно и после ще пиша пак как се случват нещата. 

 

ПС. Купих си месечни винетки тъй като престоят ми в родината е малко над 10 дни и седмичните излизат по скъпо.

Купете си винетка по-рано поне 10дни за Австрия излиза по-евтино от винетките валидни от веднага.   

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, F.Dimitroff написа:

Купете си винетка по-рано поне 10дни за Австрия излиза по-евтино от винетките валидни от веднага.  

Как така? Може ли малко разяснение. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, това което колегата е имал предвид е, че когато се закупи винетка онлайн за Австрия ( например от този сайт)
https://shop.asfinag.at/ цената е обикновено по-евтина отколкото ако се закупи от границата или от бензиностанции по път, но понеже се закупува онлайн има 14 дневен срок в който може да се откаже покупката ( както при всички онлайн поръчки) и освен това дават и три - четири дневен срок за пощенски път наобратно.
За по-ясно пример:
Купувате на 01.07.2022 винетка онлайн. Най-ранната дата от която ще можете да я ползвате ще е 18.07.2022. При закупуване онлайн, самият сайт пресмята откога е валидността, така, че не може да стане объркване
Има и сайтове които продават винетката по-скъпо, но важи веднага.
Освен това в офисите на АDAC, може също да се купи дигитална винетка за Австрия, която да важи веднага, но искат допълнително 3 евро такса.
Лично аз винаги купувам всички винетки по моя път онлайн, защото не ми се спира допълнително по границите

Австрия - https://shop.asfinag.at/
Унгария  - https://ematrica.nemzetiutdij.hu/
България - https://www.bgtoll.bg/e-vinetka

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз за Унгария си я взех от tolltickets.com. Цената е същата. Въпрос на личен избор. За Австрия точно това имах в предвид, което е описал колегата. Винетките купени в последния момент, валидни от веднага са по-скъпи от тези купени по-рано. Сайта който е качил колегата за Австрия е актуален и аз го ползвам. Трябва да се внимава наистина обаче от кога е валидността за да не се получат после изненади…
Аз винетки по пощата не искам, защото винаги е свързано с допълнителна такса и време за чакане. Всичко е електронно на мейла. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, veronik_veronik написа:

Това въобще не го знаех, винаги просто купуваме и продължаваме. Някой може ли да каже за каква разлика говорим, като стойност? 

Не е супер фрапантно, но обикновено около 10Е разликата за десет дневна винетка. 

В ASFINAG в момента е 9,6Е за десет дни. А в друг сайт, валидна от веднага е 19,6Е.

 

На 5/30/2022 at 17:07, Росен Арабаджиев написа:

Имам линковете към web-камерите, които показват в реално време какво е положението на пункта, но въпреки това не го проверих.

Може ли да споделиш тук тези линкове. Аз разчитам само на показанията от навигацията, и не винаги е много достоверна.

Редактирано от 1984
Свързване на последователно публикувани мнения
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Линк към камери Сърбия
https://kamere.amss.org.rs/


Ето и още един линк от унгарската полиция, не са точно камери, обаче е описано приблизителното време за чакане по унгарските граници. Не съм засичал дали е вярно и дали може да служи като ориентир
https://www.police.hu/en

Плюс при този линк е че има граничния пункт Томпа - Калебия

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе се порових и се оказа, че има още камери на вход-изход при Сръбско Унгарската граница. Включително камери на Томпа. Силно препоръчително да ги поглеждате предварително, но внимавайки с интернет трафика в роуминг. 

Благодарности на lazarus :)

Камерите предават в реално време. :) ще ги проверя като минавам от там още веднъж за да съм на 100%.

 http://www.mup.gov.rs/wps/portal/sr/kamerе/!ut/p/z1/04_Sj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfIjo8ziDY0sjTyM3Q18DAwtDA0CvY0cA4wCvI0MjMz1C7IdFQH3yjKr/#! 

http://alltrafficcams.com/live/border-crossings/serbia/hungary/roszke-horgos/

Редактирано от F.Dimitroff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инфо от вчера.

Прибрах се благополучно. Имам чувството, че следващия път ще взема маршрута без почивка :))

Та, Камерите които са пуснати по-горе са актуални и са супер помощник. Минах си през Хоргош  без ядове (с изключение, че трябваше да разтоварям колата за проверка, добре, че нямах много багаж). На Калотина в посока Сърбия беше супер спокойно, в обратна посока чакаха по над 2ч. На Хоргош в посока Унгария чаках не повече от 10-20мин. (и допълнително 20мин товаро-разтоварни дейности и т.н.). В обратна посока(към Сърбия) се чакаше доста, опашката не беше голяма, но имаше хора които бяха послали софрите, което за мен значи поне 2-3 часа висене. На Австро-унгарската, на произволен принцип 1 на 10 горе долу ги отбиваха за документи, чакане не повече от 5мин...След това, ясно. 

Обобщено: задължително в посока БГ минете през Томпа. Пригответе се, че може да се наложи да разтоварите колата. Ако можете изберете друг вход за България от Сърбия(не,че има много алтернативи). Предполагам в следващите седмици ще стане още по-зле. Живи и здрави август ще пътувам пак и ще видим и тогава как е положението.

 

ПС. Маршрута се дублира от поста ми по-горе, като определено мисля, че е оптимален вариант. 

На Белград не минавам по околовръстното, а през града. Общо път: 11:00 тръгване от Благоевград, 04:30 пристигане в Мюнхен. 17часа и 30мин. със 100% спазване на пътните ограничения (дори и малоумните 60км/ч в Сърбия и БГ). Разхода на колата няма да го пиша ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Такааа,

Започва разбора за новото пътуване. Маршрута този път е Мюнхен - Бургас. Като определено ще избегна минаването през Сърбия (не заради чакането по граници :) а, че не мога да си слушам там Apple Music) :D. Иначе познати са чакали средно по 4-6ч на Унгарско(Хоргош) - Сръбската граница тези дни и около 2-4ч на Сръбско-Българската (Калотина). Все си мисля, че на Румънската ще се минава доста по-бързо и ще мога да си спестя тези часове (между 6 и 8 в добрия случай, 10-12ч в лошия). 

Въпросите които си поставям сега са:   (през Крайова няма да минавам, вече прочетох мнението на колегата по-горе)

1. Дали през Тимишоара --> Букурещ --> Русе ----->Шумен-------> Бургас ------ ~1946км

2. Дали през Тимишоара --> Видин --> Шумен ------> Бургас ----- ~1851км

Вече видях, че румънската винетка е 7€ за месец, което си е супер цена, предвид 20€ и повече по Сръбските "магистрали". Отделно все ми се иска да вярвам, че ще е малко по-цивилизовано. Все пак страна от ЕС...алабала...Не съм бил в Румъния с кола от поне...15г...+ -, а тогава ми се видя пълна ко**на...да не обидя някой Румънски колега тук ;)

За момента клоня към вариант 2...но...:rolleyes:

Та, ако някой е минавал по маршрута ще се радвам да сподели впечатления, особено за Румънската страна. За другите е ясно. 

 

 

 

Редактирано от F.Dimitroff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина границите на Румъния се минават бързо, Но, не Ви препоръчвам да минавате през Видин. До там пътя е през населени места, завои. Не е лош пътя, красиво е покрай Дунав, но все пак не е магистрала. От Видин, обаче, става страшно. Минавали сме доста пъти от там през Монтана, Враца, към София. Пътят е отвратителен, големи дупки, никаква маркировка. Особено, ако се шофира през нощта, е като джунгла. За табелите изобщо няма да говорим, такива рядко има.

И аз тръгвам другата седмица за България и се чудя от къде да мина. Някой, ако може да каже как е пътя през Румъния, влизане в България през Русе. 

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мой познат, пътува редовно през Ботевград, Враца, Монтана. Под редовно разбирай веднъж седмично и твърди, че пътя е нормален към добър и скоро е бил ремонтиран. Вие кога последно минавахте от там. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата година август минахме за последно. От 5 години го минаваме този маршрут всяко лято. Правят ремонти на магистралата Ботевград-София. Дори бяха я затворили преди време и се минаваше през едни селца, пътя беше ремонтиран специално за обхода, но беше толкова зле, че не знам какво е било преди ремонта. На мен лично ми се изправя косата от този път. От Монтана до Видин е доста зле. Дано наистина  да е по-добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 18.07.2022 г. at 20:44, F.Dimitroff написа:

Тимишоара --> Букурещ --> Русе ----->Шумен-------> Бургас ------ ~1946км

Аз бих избрал този маршрут. Пътува се главно по магистрали (А1 в Румъния) и скоростни пътища (DN5 Букурещ --> Русе).

По-добре си купи две седмични винетки - по 3€. Дунав мост в посока Русе също е 3€, а на обратно - 2€.

На 19.07.2022 г. at 14:50, wun написа:

И аз тръгвам другата седмица за България и се чудя от къде да мина. Някой, ако може да каже как е пътя през Румъния, влизане в България през Русе. 

Пътя е много добър. Понякога се случват малко задръствания при слизане/качване на магистралата в липсващия участък - https://goo.gl/maps/dnrtvLK5t1ArM4dB6

Добър хотел с много добър ресторант - Hotel Clasic -  https://goo.gl/maps/kzEbhzMdV1HyNoCz9

В Румъния винаги зареждам преди да мина Карпатите - https://goo.gl/maps/o8jrXyQ4PpvXwQ4V7

 

Миналата седмица успях да премина през Унгария без да купувам винетка - https://goo.gl/maps/AxvEQpbjRJ7UEjzd9 За целта ми трябваха точно 5 часа - в 07:22 минах сръбско-унгарската граница, а в 12:22 заредих на бензиностанцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера тръгнах от Германия. Минах през Австрия и Унгария. Изключително натоварен трафик. Послушах съвета на Росен Арабаджиев и от Будапеща минах по М6. Наистина разликата е огромна. Минах през Томпа, защото пътувах през нощта, но и там имаше много коли и полицаи, които постоянно управляваха потока на автомобили . Отне ми 3 часа да вляза в Сърбия. В момента съм на границата на Стрезимировци. Има 1,5 км опашка и не мърдаме. Нямам идея кога ще мина. 

Редактирано от wun
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се спрях на маршрута през Букурещ и Русе. Тръгвам в петък вечер, ще драсна след това как е положението. 
Ти за колко време успя да минеш границата с България в крайна сметка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, F.Dimitroff написа:

Аз се спрях на маршрута през Букурещ и Русе. Тръгвам в петък вечер, ще драсна след това как е положението. 
Ти за колко време успя да минеш границата с България в крайна сметка?

4,5 часа чакахме да влезем в България,  повече отколкото на Томпа. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много на бързо, минаването през Румъния определено не беше грешка, въпреки отвратителните участъци при пресичането на Карпатите към Букурещ, липсата на пътна маркировка и доста натоварен трафик. Чакане по границите нямаше никакво, което за мен беше от ключово значение в предвид, че целия маршрут е около 2000км. Единствено по този маршрут не бих минал с децата, поради мноооогото завои, които иначе за мен сам бяха удоволствие. На връщане в края на месеца ще мина през Видин —> Калафат. Мисля, че все пак това ще е по оптималния маршрут и с по-качествен и спокоен път. Рижки проход който преди ми беше любим заради добрия път и леко минаване е станал отвратителен, дупки, липса на маркировка…карах го вечерта и беше …зле… 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте,

Попаднах на тази тема днес и ми стана доста интересна. Благодаря на всички за споделената полезна информация.

Предстои ми пътуване по маршрут Варна - Братислава - Виена - Будапеща - Варна. Прави ми впечатление, че повечето от вас описват пътуване през Сърбия, а не през Румъния. Това е защото живеете в западна България ли или има друга причина?

През последните 3 години ходих два пъти до Унгария и двата пъти минах през Сърбия. Вторният път наотиване от Варна минах през Сърбия, Хърватска, Словения и Австрия и влязох в Унгария от запад понеже беше по време на пандемията и имах информация, че влизането в Унгария откъм Австрия е много по-лесно. И действително беше така. А и крайната ми цел беше град, разположен на 10 км от границата с Австрия.

Този път обаче обмислям да мина през Румъния (през Русе) понеже разстоянието е по-кратко, румънската винетка е по-евтина от тол таксите в Сърбия, горивото в Румъния също май е по-евтино. Т.е. като цяло очаквам по-малко пътни разходи, ако пътуваме през Румъния. Ще пътувам със съпругата ми. Планът е да тръгнем на 10ти декември около 18ч, за да пристигнем в Братислава до обяд на другия ден.

Има ли нещо, което трябва да ме притеснява при пътуване през Румъния през нощта?

Не планираме да спираме за спане, само много кратки почивки за тоалетна по бензиностанциите. По принцип нямам проблем с продължително шофиране. Личният ми рекорд засега е 2500 км в Щатите и Канада.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, на практика никой не избягва Сърбия, просто в летния отпускарски сезон вероятността да прекараш 6-7-8 часа в чакане на Калотина или после на границата с Унгария е огромна, затова особено, ако тръгваш от източна България , Румъния е по-добрия маршрут. Последно минах през Русе в началото на Август (Унгария-Румъния-България(Бургас). Пътя честно казано е...ужасен...не заради дупки, а липса на маркировка, знаци и спазване на елементарни пътни закони, което мен лично ме изморява и дразни много. Иначе все пак бих го предпочел пред Сърбия, където 8-9часа си без обхват заради скъпия роуминг и на границата, ако си с моя късмет ще те накарат да разтоварваш целия катун. Ако обичаш завои, тесни пътища и като цяло не бързаш, а искаш да го минеш като "пътешествие", а не пътуване, това е твоя път (Румъния). На Русе има такса "Мост" 5€. Ако искаш по-бързо(каране) и стегнато пътуване, което не измаря толкова...Калотина-Сърбия-Унгария.

Най-гадния участък е от Питещи до Сибиу. 

Тръгни наистина отпочинал. 

Приятно пътуване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за препоръките F.Dimitroff. Май по-скоро клоня към варианта пътуване през Румъния и в двете посоки. Наотиване ще е през нощта, така че може би ще се върнем пак оттам, за да можем все пак да видим нещо от природата през деня. Не съм голям любител на шофирането по магистрали. Доста по-лесно е, но пък и по-скучно. А на нас всяко пътуване ни е като пътешествие, както ти го нарече. Разглеждаме природата, населените места, през които преминаваме, дори и да нямаме време да спираме много.

Винаги се заричам да се наспя добре преди дълго шофиране, но в крайна сметка никога не се случва. Напротив, всеки път съм недоспал и изморен още при тръгването :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 11/19/2022 at 16:42, waterkris написа:

Има ли нещо, което трябва да ме притеснява при пътуване през Румъния през нощта?

Според мен - не.

През септември пътувах от Варна за северна Германия. Извън активния летен сезон се пътува много лесно. Особено след като си избрал да пътуваш през Румъния през вечерта. Тръгнах в 17:00 от Варна, като целта ми беше да мина околовръстното на Будапеща преди 06:00, за да избегна сутрешния трафик по М0 в Унгария. През нощта в Румъния пътуват само камиони и няколко автомобила. Съвсем спокойно се минава, без никакви притеснения.

Таксата на Дунав мост посока Румъния е 2€, а в посока България - 3€. Ако им дадеш 5€ ресто не връщат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Идват летните пътувания, скоро пътувал ли е някой, как е по границите, в Новините казват едно, на камерите друго, цял ден опашки, вечер 5 коли последните дни, малко странно. 

Редактирано от veronik_veronik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Живи и здрави, на 02.08 тръгвам в посока София.

Все още не съм решил дали през Хоргош или да мина през Румъния - Видин...на камерите тази година и много плаващо положението...Някой дни никакъв трафик по 20-30 коли, някога гигантски опашки...не знам как ще е. Със сигурност ще следя най-вече влизането в България от Сърбия, защото се очертава там да са големите тапи. Ако е лудница отбивам през Румъния.

Мисля, че след миналата година, въпреки по-високите цени на полетите доста хора се пренасочиха и няма да пътуват с колите...

Отчет като мине пътуването ще дам ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм писал тук отдавна...

Пътувах преди 7 дни, и минах в 11 часа Хоргош точно за 45 минути - рекорд за сега... На Калотина от 17 до 21:30   часа...Беше ужасно, но знам, че се чака и по 6-7 часа....Та така- за на връщане към Германия, ще наблюдавам обстановката, и Румъния я имам като вариант;)

Успех в пътуванията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..