Работа в Германия, права, задължения, трудови правоотношения

Започната от Danny, 31 Мар 2015 19:30:18

« назад - напред »

0 Потребители и 2 гости преглеждат тази тема.

DannyTopic starter

Работа в Германия
Като български гражданин от 1-ви януари 2014 нямате нужда от разрешително за работа. Разполагате с различни възможности за търсене
на работа. Най-добре е още в България да започнете с търсенето на работа. Центровете за професионална информация на Агенцията
по работа (BIZ) в Германия са на Ваше разположение безплатно. Освен това, работа се предлага в ежедневниците и в интернет.
Дипломите и свидетелствата за професионална квалификация могат да бъдат признати в
Германия при определени условия. По-точна информация ще намерите на www.anerkennung-in-deutschland.de
Заявление за признаване на дипломи и свидетелства можете да подадете и от чужбина.
За това са Ви необходими заверени копия и превод от заклет преводач.
Основа на трудовите правоотношения е трудовият договор.
Той урежда работното време, правото на отпуск, срок на предизвестие за прекратяване на договора, размер на
възнаграждението, както и вида на извършваната дейност. В договора може да бъде уговорен изпитателен период от максимум 6 месеца.
Какви документи ще изисква бъдещият Ви работодател:
1. Името на здравната каса, на която сте член
2. Данните на банковата Ви сметка
3. Данъчен идентификационен номер
(заявихте го в адресната служба)
4. Социално-осигурителна карта
Задължение за социално (обществено) осигуряване в качеството си на наето лице
Щом като имате работа, при която месечното Ви възнаграждение надвишава 450 евро, сте задължен да имате социална осигуровка. Това означава, че с част от заплатата си трябва да плащате здравна и пенсионна осигуровка, както и застраховка за обгрижване и безработица.Отчислението на вноската към здравната ви каса става автоматично от страна на работодателя, при което приблизително половината поема той, а останалата половина Вие.


zico75rs

Кога се уведомява arbeitsamt че тр.договор свършва и ,че може да не бъде продължен?(имам договор за 1 г. Свършва на 04.09.2015г.)


DannyTopic starter

Здравейте, доколкото ми е известно бихте могли да отидете предварително или най-късно до три дни след прекратяването на договора ви, при евентуално закъснение, ще ви орежат обезщетението.


Andreev

Ако договорът е срочен, то тогава Agentur für Arbeit трябва да бъде уведомена тримесеца преди изтичането на договора. Ако договорът с прекрати по други причини, срокът е три дни. Уведомяването може да стане и по телефона. В случай на неспазване на горните срокове настъпва т.нар. Sperrzeit (време, за което обезщетение не се изплаща),който трае една седмица и след него обезщетението започва да се изплаща.


Десислав Димитров

Цитат на: Dani Uzunova date=1427819418\" data-ipsquote-contentapp=\"forums\" data-ipsquote-contenttype=\"forums\" data-ipsquote-contentid=\"46\" data-ipsquote-contentclass=\"forums_Topic

Работа в Германия
\"...Дипломите и свидетелствата за професионална квалификация могат да бъдат признати в
Германия при определени условия. По-точна информация ще намерите на www.anerkennung-in-deutschland.de
Заявление за признаване на дипломи и свидетелства можете да подадете и от чужбина.
За това са Ви необходими заверени копия и превод от заклет преводач....\"

Предварително се извинявам ако отговор на въпросите ми се съдържа в посочения сайт, но познанията ми по немски са почти нулеви. Въпросите ми са:
- кой ми заверява копията?
- какво значи заклет преводач, в смисъл трябва някаква лицензирана фирма да ми преведе документите или познат (учителка по немски език в моя случай) може да свърши тази работа. Ако познат ми ги преведе, тогава кой може да удостовери превода?
-къде подавам документите за признаване?
-към копията на оригиналите и съответния им превод на немски език изпраща ли се нещо друго?

Train to win!!!


electrified

Здравейте, един въпрос относно записването в Arbeitsamt. Понеже жена ми е зле с езика и ще започва интеграционен курс, то следва ли да се запише в Arbeitsamt? Уточнявам, че все още сме в България - заминаваме Април и аз съм с осигурена работа и квартира. Доколкото успях да разбера (за разлика от БГ) в Германия не се очаква да премяташ кълки в къщи и да разчиташ на Бюрото по труда да ти намерят работа. По-скоро ти определят термини, на които ходиш и даваш отчет как се справяш ТИ с търсенето на работа - един вид ти трябва да си активната страна - те ти оказват съпорт в намирането на работа. В такъв случай, следва ли да я запишем в Arbeitsamt от самото начало, при условие че няма да има много възможности за търсене на работа, предвид незнанието на езика и посещаването на курс? Или да изчакаме докато понаучи езика и тогава да се запише? И въобще какви са плюсовете и минусите да си записан в Arbeitsamt?

\"My brain is amazing, when I find something boring it actually prevents me from hearing it.\" Gumball Watterson