Menu

Покажи публикации

Разделът показва всички публикации, направени от този член. Имай предвид, че виждаш само публикациите, направени в раздели, до които имаш достъп.

Покажи публикации Menu

Публикации - Denitza Katzarova

#1

Формуляра U1 се издава, за да се вземе под внимание периода на трудова заетост в друго държава - членка на ЕС (в случая България). Но за да може да се вземе под внимание този формуляр, както по-горе Ви писах, е необходимо да сте работила в Германия преди подаването на заявление за обезщетения за безработни.

Във Вашият случай всъщност ви тря6ва формуляр U2. Той е за запазване правото на обезщетения за безработица при преместване в друга държава - членка на ЕС. Но за да можете да \"експортирате\" безработните си в Германия, трябва един месец да сте била на разположение на българската служба по трудова заетост и там да сте ги получавала. В случай, че издадете документа U2, можете да експортирате безработните за период от 3 месеца.

Това е официалната информация. Но вероятно има някакви \"вратички\", зо които не знам, а и не искам да знам...

Проверете из темите на Бгмама. Чувала съм, че там са много практически насочени и често точно във връзка с получаване на помощи.

#2

Здравейте! Мисля, че добре разбирам мотивите Ви. След като съпругът Ви работи в Германия от години, а синът Ви е студент тук (в Германия - предполагам, че получава и BAföG, което е напълно в реда на нещата), те вероятно са наясно със социалната система тук. И все пак, ето малко инфо. Обезщетенията при безработица в Германия (т.н. Arbeitslosengeld) се изчисляват процентуално върху осреднената стойност на нето - работната заплата. При работници без деца безработните са 60%, а ако могат да се вземат под внимание едно или повече деца, тогава безработните са 67% от работната заплата. Според Вас как точно биха могли да се изчислят обезщетенията във Вашия случай? Разбирам Ви, че сте била предан служител дълги години и съм убедена, че Ви се полагат обезщетения, но в България, тъй като там сте внасяла осигуровки. По мое мнение и в Германия нямате право на обезщетения за безработица. Погледнах набързо за информация по въпроса от извора и прочетох следното:

\"Ausländische Versicherungs­ oder Beschäftigungszeiten können für einen Anspruch auf Arbeitslosengeld oder zur Erhöhung der Anspruchsdauer nur dann berücksichtigt werden, wenn zwischen der Auslandsbeschäftigung und dem Eintritt der Arbeitslosigkeit und Antragstellung in Deutschland eine versicherungspflichtige­ Beschäftigung ­in­ Deutschland ­ausgeübt wurde. Die Dauer dieser Beschäftigung ist nicht vorgeschrieben.\"

В общи линии: \"Осигурителни периоди или периоди на заетост от чужбина могат да се вземат под внимание за изплащане на парични обезщетения за безработица или за удължаване на срока за право на обезщетения, само тогава, когато във времето между заетостта в чужбина и появата на безработица и подаването на заявление за обезщетение, лицето е извършвало в Германия трудова дейност със задължително социално осигуряване. Продължителността на тази трудова дейност не е законово определена\"

Източник: Брошура на Bundesagentur für Arbeit; Merkblatt: \"Arbeitslosengeld und  Auslandsbeschäftigung\", Januar 2019, Страница 14.  https://con.arbeitsagentur.de/prod/apok/ct/dam/download/documents/dok_ba013155.pdf\" rel=\"external nofollow\">https://con.arbeitsagentur.de/prod/apok/ct/dam/download/documents/dok_ba013155.pdf

Ще пусна документа и като прикрепен файл, дано Ви е от полза, а и не само на Вас. 

Като цяло информация за паричните обезщетения за безработица се намира на следния линк. Там се намира и препратка към заявлението за обезщетения: https://www.arbeitsagentur.de/finanzielle-hilfen/anspruch-hoehe-dauer-arbeitslosengeld\" rel=\"external nofollow\">https://www.arbeitsagentur.de/finanzielle-hilfen/anspruch-hoehe-dauer-arbeitslosengeld

Мисля, че с Вас вероятно си говорим за различни понятия. Вие питате за \"обезщетения за безработни\", на които по мое мнение нямате право. Но вероятно имате право на социални помощи: Arbeitslosengeld II (ALGII) Отворете си тема и попитайте, как и при какви условия се кандидатства за ALG II (в този случай не се взема под внимание стажа Ви в България), сигурна съм, че има много запознати по-добре от мене, които ще се отзоват. 

Всичко добро и бъдете здрава! 

 

 

 

/applications/core/interface/file/attachment.php?id=221\" data-fileid=\"221\" rel=\"\">dok_ba013155.pdf

#3

Здравейте!

Дори и ако бяхте работила в Германия и ако бяхте плащала ТУК (т.е. в Германия, а не в България) социални вноски по всички звена на социалното осигуряване, пак би трябвало по закон да се регистрирате като безработна в срок от 3 месеца ПРЕДИ прекъсването на трудовия  договор, а ако научавате за уволнението си по-късно, срокът е 3 дни след напускането. Това Вие няма как да направите, защото нямате дори адресна регистрация в Германия. Не разбирам - сменяте държавата, за да получавате помощи?...

Ето Ви линк към инфото. Надявам се, има кой да Ви го преведе:

https://www.arbeitsagentur.de/arbeitslos-arbeit-finden/so-beantragen-sie-arbeitslosengeld\" rel=\"external nofollow\">https://www.arbeitsagentur.de/arbeitslos-arbeit-finden/so-beantragen-sie-arbeitslosengeld

#4

Здравейте!

Основен проблем при тези \"надграждащи\" курсове е, че често курсистите не са достигнали нивото, с което трябва да започнат обучението (т.е., което трябва да притежават), макар да имат сертификати. Конкретен пример е, че изпита DTZ  (на bamf) уж трябва да е комулиращ и да достига нива A2-B1, но В1 на DTZ далече не отговаря на нивото на познания на B1 на telc. Докато B2 e според изискванията на telc. Преподавателите при Bildungsträger, финансирани от Bamf, се сблъскват с проблема на изключително нехомогенните групи, които не са на ниво В1. И трябва за 3 месеца да запълват пропуските, най-напред вероятно да въведат В1+ и чак след това да продължат с В2. Опита с подобни курсове също е важен. Аз съм работила и във VHS и в частно училище и според мене не толкова институцията е важна, а за какви курсове става дума. Тези, финансирани от Bamf, са трудни. За най-ефективен резултат е добре е да се огледате за интензивни езикови курсове, но не интеграционни. Съжалявам, че говоря общи приказки, но конкрено имам информация само за Хамбург.

Поздрави

#5

Според мене в темата няма развитие, тъй като липсва въпрос за дискусия.

Аз водя интеграционни курсове (също в Хамбург) и ако мога да съм полезна с нещо съм насреща.