Menu

Покажи публикации

Разделът показва всички публикации, направени от този член. Имай предвид, че виждаш само публикациите, направени в раздели, до които имаш достъп.

Покажи публикации Menu

Публикации - Bvlgari

#1
Цитат на: veronik_veronik date=1644397461

Много ясно, защо когато  трябва да докажеш, че не дължиш здравни осигуровки пред друга институция за да получиш документ Х, няма как да се върнеш специално в Германия да го уредиш и за да си свършиш работа, плащаш за посочения срок дължимите здравни осигуровки. Всичко е пари.

Не разбирам какво точно искате да кажете.

Че човек може и от растояние да докаже че плаща в еди коя си държава здравни застраховки произтича от факта, че той може онлайн да изисква потвърждение за статута на застраховката си. Не виждам тук никакво затруднение или препядствие.

 

А що се касае до немската здравна карта, като отидете в някоя болница, която въобще иска да ползва тази карта, представяте картата те имат международен отдел, примерно Токуда, не плащате нищо обикновенно и те си уреждат отношенията помежду си.

 
[/quote]

Еми това ми беше мисълта, че имат явно мрежа и това може да се провери. И поради тази причина не виждам проблем на база данни да се провери, да ли лицето Х е застраховано някъде в ЕС.

#2
Цитат на: veronik_veronik date=1644267211

Във връзка със здравното осигуряване, към момента такава декларация не се подписва за българи, които живеят в ЕС, тя важи само за такива извън ЕС. 

Еми нямам представа как е в момента но преди години бяха наплашили хората и всички дълго живеещи в чужбина се юрнаха да вадят такива удостоверия -та и аз така.

Лошото е, че какъвто ни е манталитета -такава ние и държавата. НИЕ всички се водиме по чули-недочули от роднини и приятели от България -но никоя БГ инстанция (като едно посолство например) не е в състояние да информира гражданите си по официален начин, като например важни промени за бг-имигранти по емейл или официално на страницата на посолството.

Еми погледнете им само страницата на посолството -водещата им новина е че някой си предал някакво злато на държавата. Е и? Вместо да информират хората за дневно менящите се условия заради Корона при влизане в България, актуално развитие на вируса итн. - те си позират за снимката. Пълна трагедия. Еми тая старница на посолството поне 10 год. беше преди това в ремонт. Термин за консулството сега - 3 месеца чакане, а на уж спешния емейл -никой не отговаря.

 

Ето тук споделям опита си.

/index.php?/topic/410-kak-da-si-prekratya-zdravnite-osigurovki-v-blgariya/\" rel=\"\">http://rodenivbg.com/index.php?/topic/410-kak-da-si-prekratya-zdravnite-osigurovki-v-blgariya/

[/quote]

 

С тия здравни застраховки направо им се чудя на акъла, защо толкова сложно го правят? Според мен всяка една ЕС застраховка трябва да пита ЕС-гражданите, дали и в друга държава са застраховани и тази информация да се вкарва в обща база данни на ЕС. Нали немската застраховка така или иначе важи в целия ЕС -значи някой все пак проверява тая информация при необходимост, значи са свързани.

#3
Цитат на: veronik_veronik date=1644183322

Каква е тази декларация и за какво? 

Това е Декларация \"По 40а, ал.1 от Закона за здравното осигуряване\" -виж документа по-долу.

Сега, разбира се тука става въпрос за здравното осигоряване, но НАП е българският \"Finanzamt\". Тези служби постоянно обменят информация и когато човек декларира, че живее повече от 183 дни в друга държава -то това озаначава на първа линия че там трябва да се занимава с данъците (както беше при Шумахер, Борис Бекер, Щефи Граф итн). Немските закони от своя страна пък изискват от постоянно живеещите в Германия в срок от 3 месеца също да обяват наследство -независимо дали е в ЕС, Германия или остров Аруба. Всичко друго е незаконно и се наказва по закона.

Тук в Германия наследствена маса до 400.000€ не се облага с данъци, но трябва задължително да се обяват. Наличните пари от сметките на починалия обаче се водят като доходи и се облагат с данъци като за работонаематели. В Германия всеки нотариус, \"Nachlassgericht\" итн свързан с наследство е длъжен (!) това да съобщава на немския Финанцамт.

 

И каква е връзката с плащането на данък на имот и защо да се питат къде сте? Милиони българи живеят в чужбина и плащат данък на имот/и в България.

[/quote]

 

Връзката е следната:

\" Държавите от ЕС редовно обменят информация за подоходните данъци, за да следят дали данъкоплатците изпълняват задълженията си и да се борят с данъчните измами и укриването на данъци. За информация за данъците върху имуществото, местните данъци и данъците върху дарения и наследство свържете се с https://europa.eu/youreurope/citizens/work/taxes/income-taxes-abroad/index_bg.htm#\" rel=\"external nofollow\">местната данъчна служба . \"

https://europa.eu/youreurope/citizens/work/taxes/income-taxes-abroad/index_bg.htm\" rel=\"external nofollow\">https://europa.eu/youreurope/citizens/work/taxes/income-taxes-abroad/index_bg.htm

 

И тъй като НАП е свързана с много други БГ-Ведомства (като агенция по вписванията, БНБ при закриване, отваряне или упъномощител на банкова сметка итн.) се насъбира страшно много информация за лицето Х. Тази информация съответно се обменя със страните от ЕС (и обратно) и се вижда точно кой, къде, какво има и какво е декларилал.

 

 

 

//rodenivbg.com/applications/core/interface/file/attachment.php?id=274\">NAP Bulgaria_1445.doc

#4
Цитат на: Крякащата тайфа date=1643720234

В Германия на пръв поглед като че ли много лесно можеш да надхитриш системата.

Да, така е и това може би важи само за сезонните работници или гастарбайтери за по 1-2 години. Взимат и бягат...

Но внимание - не е необходимо специално да решат да проверят някой по-детайлно, за да разкрият измамата му. Просто с времето човек оставя все по-голям дигитален отпечатък, докат има вземане-даване с администрацията.

[/quote]

Да, и аз споделям това мнение. Може човек да не го хванат 2,3,4,5 години, но идва момент когато съвсем друго търсят а пък трето намират. Поради факта че сме в ЕС, много информация се събира -то не е само имоти като такива, но има данъци, такси към общината, данъчни декларации, закриване на банкови сметки, плащане на ток и вода итн. и от всичко става ясно кой е титуляра. Лошото на цялата работа е не кога ще го хванат човек, а че всичко назад ще си искат и с лихви разбира се. И тъй като \"държавата\" всичко може да си прави, може и имота и всички банкови сметки да запори.

С две думи, лоша работа.

Ще припомня, че дори човек като Ули Хьонес (бившият президент на Байерн-Мюнчен) отнесе ефективна присъда за данъчни гимнастики.

[/quote]

Е, то и неговата една присъда беше... Сутрин го кара шофъор до затвора и вечер си го прибира. Според мене някой го предаде (Кристоф Даум ?), просто цялата работа беше нагласена. Но както и да е, неговият случай е по-различен отколкото да наследиш имот и да си мисли човек че това не остава следи.

А ако пък решат да те проверят, защото някакъв алгоритъм те вкарва между няколкото процента, които будят съмнение и трябва да бъдат детайлно прроверени, тогава става лошо. Някои проверки са възможни за 10 години назад. Други за много повече.

[/quote]

Да, има го и този момент. Другото е че аз подписах преди години в НАП една декларация, че живея повече от 183 дни от годината в Германия и съответно тука плащам данъци. Почна ли да плащам данъци по имота, ще се запитат къде съм -в България или Германия.

Аз лично не ви съветват да се правите на ударен в случая. Декларирайте имота, защото така е редно от законова и морална гледна точка, а не поради страха от наказание. Или го използвайте да ви носи приходи и се освободете от бремето ALG II, особено ако сериозно мислите да се установявате в Германия.

[/quote]

Да, по принцип съм на вашето мнение. Само с морала не съм много съгласен, защото всичко това което ни дава една Германия не е морал или симпатии -а просто скърцат със зъби че нямат друг избор или законите са такива.

Въпроса с наеми също съм го премислил, но колкото наем човек там взима, толкова ще му удържат тук от Грундзихерунга. Трябва да се правят евентуално някаъкви въртелешки от рода на -да взимам 2x по-голям наем отколкото обявявам, че накрая да излеза на нула.

Страха от наказание си е сериозен аргумент, защото на кой му се иска цял живот да не спи спокойно?

И накрая за наште \"български\" имоти -Вижте, тяхната стойност е по-скоро идеална отколкото материална. Защото, хората в тези имоти са израснали, родителите им са живяли там до последно -един апартамент означава човек да има подслон, да не остане на улицата, да има някаква минимална сигурност. Това боли когато човек е принуден да се раздели с един такъв имот -а не това че ще си харчи собствените си пари за наеми...

#5
Цитат на: sabi date=1643643669

Здравейте,

ако не декларирате имота тука, няма как да разберат. 
Здравейте и благодаря за отговора.

По-принцип декларирането става с годишната декларация, която бихте подали евентуално, ако работите и не сте на миниджоб. Същото условие се отнася и ако получавате наем от имот.

[/quote]

Това което ме притеснява е че днес всичко става автоматично или иначе казано, ЕС и куп други държави си обменят данни и то автоматично всяка година за изминалата.

Системата се казва \"Automatischer Informationsaustausch über Finanzkonten\" и обхваща доста информация, като към нея се събират и данни от българския НАП, данъци итн от които пък се разбира кой има имот.

Така Финанцамт или както го наричате \"държавата\" разбира и има вероятност да Ви накарат да платите данъци, както и да върнете сумите придобити от Социалните помощи.

[/quote]

Еми това е най-неприятния момент, защото те с годините могат да станат много -и не говоря само за времето на безработица но и за времето когато като пенсия ще взимам може би само \"Grundsicherung\". И така сумите лесно стават 100.000 евро и нагоре. Дори да ги няма човек парите, ще го осъдат и ще бъде вече съден...

Относно Бюрото по труда или Джобцентъра, има една декларация Anlage VM, която ако Ви я изискат трябва да опишете и имота, ноо опита говори, че никой не го прави.

[/quote]

Това може да си го позволи един Гастарбайтер дошъл тука да работи с Гевербе или такива истории и си тръгне след 1-2 години, но хора като мене които тук са се устроили вече от години се замислят сериозно по въпроса. Знам, винаги ще има такива и такива -въпроса е колко голям е риска и заслужава ли си това, при положение че това трябва го крия следващите 30-40 години...?

Както знаете, ние българите, имаме повечето собствени жилища в родината, като  никой не ги посочва в немската декларация.

[/quote]

 Еми много хора може би наистина мислят, че е невъзможно да ги хванат -но как ги хващат тогава такива като тия?

https://www.n-tv.de/ratgeber/Hartz-IV-trotz-Olivenhainbesitz-article12307131.html\" rel=\"external nofollow\">https://www.n-tv.de/ratgeber/Hartz-IV-trotz-Olivenhainbesitz-article12307131.html

 

 

#6

Здравейте,

съвсем неочаквано станах наследник на имот в България, но в същото време съм без работа в Германия и получавам ALG 2.

 

Знам, че всяко имущество трябва да се декларира но все пак ми е интересно и любопитно, как немската държава или бюрото по труда разбират за придобитият имот? Сблъсквал ли се е някой с такива проблеми и как е подходил или ги е решил? Благодаря!