На 4 април 2021 се провеждат парламентарните избори в България. Ние, българите зад граница, отново ще имаме възможност да гласуваме. Понеже има доста неясноти по отношение технологията на изборния процес в чужбина, ще се опитам да внеса малко яснота.
Според изборното ни законодателство се допуска да бъдат разкривани изборни секции извън територията на посолствата. В страните извън Европейския съюз техният маскимален брой е ограничен на 35. В страните от ЕС няма ограничения, така че теоретично във всяко едно населено място в Австрия, Германия, Италия, Испания, Франция и т.н. може да бъде открита изборна секция. За да стане обаче възможно това:
1. Местната българска общост трябваше до края на м. февруари да предостави на българското посолство в съответната държава информация за помещението, в което предлага да се проведе гласуването, както и да посочи имената на членовете на местната изборна комисия.
2. Следващата стъпка е одобрените от МВнР населени места да се съберат поне 60 Заявления за гласуване в секция извън страната. Тук има следната особеност, която не се разбира и хората се объркват. Одобряванието от МВнР на дадено населено място не означава, че там автоматично ще се разкрие изборна секция. Необходимо е също така да се подадат и поне 60 бр. заявления. От друга страна - дори и да се съберат 160 заявления за дадено населено място, ако то не е вече предварително съгласувано с МВнР и местните власти, в него няма да се разкрие секция за гласуване.
3. В момента всеки един от нас, който се интересува от възможността да гласува трябва да отдели време и да намери най-близкото до него населено място, за което нашето МВнР е отправило молба към германската страна за разрешение. При положителен отговор от страна на германското външно министерство изборни секции ще има още в:
Аахен (Aachen) Ерфурт (Erfurt) Магдебург (Magdeburg)
Аполда (Apolda) Есен (Essen) Майнц (Mainz)
Аугсбург (Augsburg) Фрайбург (Freiburg) Манхайм (Mancheim)
Бремен (Bremen) Хамбург (Hamburg) Мюнстер (Münster)
Бремерсхафен (Bremerhaven) Хановер (Hanover) Ноймюнстер (Neumunster)
Дармщат (Darmstadt) Йена (Jena) Нюрнберг (Nürnberg)
Дортмунд (Dortmund) Карлсруе (Karlsruhe) Папенбург (Papenburg)
Дрезден (Dresden) Констанц (Konstanz) Регенсбург (Regensburg)
Дуисбург (Duisburg) Кьолн (Köln) Щутгарт (Stuttgart)
Дюселдорф (Düsseldorf) Лайпциг (Leipzig) Вилделсхаузен (Wildeshausen)
4. Когато подавате заявления е много важно да не посочвате в тях като ваш избор населеното място, в което живеете, а населено място от списъка по-горе, което ви е удобно.
ПП: В зелено съм маркирал градовете, за които са събрани необходимия брой заявления. Единственото неизвестно е дали немските власти ще разрешат провеждането на изборите в тези градове или ще направят услуга на послушните си партньори в Бзлгария и ще забранят, оправдавайки се с епидемичната ситуация.