• Welcome to Родени в България.
 
Menu

Покажи публикации

Разделът показва всички публикации, направени от този член. Имай предвид, че виждаш само публикациите, направени в раздели, до които имаш достъп.

Покажи публикации Menu

Теми - electrified

#1

Здравейте,

набързо ще споделя опит - пресен при това. Чел съм много по тая тема - може ли да си караме с българските номера тук и вариации. Един казва \"Карам от 6 години без проблем\", друг \"Карам от няколко месеца и вече ме гонят да плащам\", трети \"прехвърли я на баща ти и карай с пълномощно и си 6\" и т.н. Аз лично първоначално бях решил да си купувам от тук, но просто нямам едни от 3000 до 7000 Евро кеш да я платя. Говоря за читав автомобил, не някаква 25-годишна Астра за 300 Евро. И после така стана, че спешно ми трябваше автомобил покрай бременността на жена ми и раждането на малкия. Освен това не съм дошъл тук да се правя на Андешко. В Рим - като римляните.

Също така виждам един основен проблем при карането с български номера - ще трябва да си ходиш всяка година до БГ за ГТП, понеже ако ще си правиш ТЮФ тук, по добре дай още едни пари и я регистрирай.

Та наште докараха автомобила октомври. Първото което трябва да се направи е да се провери дали автомобилът е годен за управление в Германия - демек да мине на преглед, и да му издадат сертификат за вредните емисии( понеже в БГ такона това не го пише). Отидох в местната ДЕКРА. Съвет - когато сте решили да минавате ТЮФ, първо минете през някой малък, независим сервиз, да ви проверят колата, дали може да мине. Теоритични чичката може да ви върне за всичко, но така си намалявате драстично шансовете да ви върнат за нещо . Аз не знаех и ме върнаха да допоправям. И тук, както навсякъде в Германия, ако говорите приличен немски, не се държите нагло и не вдигате скандали, не се заяждат.

Стъпка две - застраховка. Аз направих в ХУК, барабар с Приватхафтплихт и някаква за правна помощ при евентуален инцидент на пътя, заради рабат-а, който ми дадоха.

стъпка 3 - със застраховката, всички бг документи и старите и новите номера отивате в Цуласунгсщеле да я регистрирате. Аз номерата си ги бях поръчал предварително, но и на място го правят за 5 мин. Съвет - вземете си и комплекта пластмасови поставки за номерата, че старите се изпичат от слънцето и при демонтажа на БГ номерата се чупят.

след 5-10 минути вече карате с новите номера. Взимат ви българските талони и номера и ги пращат по служебен път за България. От вас мисля, че само се иска да снимате новия талон и да го пратите в общината, в която си плащате данъка за автомобила в БГ, за да ви отпишат.

Цена:

1. ДЕКРА - 120-140 евро. зависи дали ви върнат. Също така там заедно с Ауфнамето минавате и ТЮф

2. Номера по избор + умвелт плакете - 75 ЕУР

3. Застраховка - с набавени документи( удостоверения от български застрахователи по чл.275 от Кодекса за застраховането (2 бр.) + превод: около 30 EУР) - около 350 ЕУР

4. Регистрация - 40 ЕУР

5. Данък - казаха ми около 120-130 евро годишно, че автомобила ми е ЕВРО клас 2.

И пълните резервоара и карате спокойно.

#2

Една не толкова известна за чужденците, но най-важната след Здравната застраховка в Германия. Най-просто казано тази застраховка покрива разходите по нанесени от ваша страна щети(по невнимание или гумени пръсти) върху собственост на други хора. 

Да речем че ваш приятел си е купил новия Айфон 7. Вие искате да го разгледате, но за ваш лош късмет, приятелят си е взел модела Piano black. Както го разглеждате и телефона ви се изплъзва между пръстите и естествено пада с дисплея върху плочките. Ако нямате тази застраховка ще се наложи да се бръкнете за едни 2 бона за нов. 

Но Вие сте умни и сте сключили Haftpflichtversicherung. Попълвате един формуляр с ваши и на приятеля ви данни и какво точно се е случило и го занасяте във Вашето застрахователно дружество. От там звънят на Вас и на приятеля с айфона за да съпоставят версиите за случилото се. Ако не сте застраховани в Алианц не се циганят много и изплащат на вашият приятел щетите.

Тази застраховка е много важна за хора с малки деца - децата чупят неща. Месечно струва не повече от 10 Евро, а в комбинация със застраховка на жилището - не повече от 20 Евро на месец. Може да застраховате Вас и цялото Ви семейство.

#3

Здравейте, остана малко време и спазвам обещанието да напиша как ни се случиха нещата с идването ни в Германия. Решихме да напуснем (въпреки че жената вече съжалява) поради ред причини, като недостатъчните ни доходи в България беше от последните по ред причини.

Език:

Ако в този момент си решил/а да тръгваш за Германия, вече е късно да започваш да учиш немски. Трябва много сериозна подготовка за езика. На мен като втори език в езикова гимназия и с няколко курса, вкл. и непосредствено преди да заминем успешно покрито ниво А2 обучението не ми стига. Най-вече от цялостното ми обучение като минус осъзнавам недостатъчната вербална тренировка. Демек че като граматика нещата са ми да речем на 705 ясни, но фейс ту фейс комуникацията ми е трудна. С други думи се затруднявам да говоря свободно. На теста за интеграционния курс изкарах ниво за директно влизане в 5-ти модул, но и това не е достатъчно. Предполагам че за няколко месеца ще се очупя- за 3 седмици напредъка е значителен.

 

Работа.

Намерих си работа чрез директно кандидатстване по работодатели или по сайтове за работа със CV-та. Бях се регистрирал и в няколко български борси - от една ми пратиха изключително незадоволително предложение, а другата ме покани на форум в Бургас през март месец. 

За месец получих доста откази, но един работодател ми се обади за интервю, на което аз на развален немски обясних, че предпочитам интервюто да е на английски, понеже немския в момента не ми е сила и не искам да пропусна нещо важно. Стана и интервюто мина с променлив успех. След две-три седмици получих мейл с въпрос кога мога да започна. В си мисля, че човека ме взе основно заради CV-то. Тук, явно, доста трудно се учи више. Хората не са запознати със системата в България и сигурно една бакалавърска степен и две магистратури са му се сторили доста внушителни. А пък и предполагам, че не е имало достатъчно квалифициран кандидат-германец с моя опит в сферата, навит за такава заплата. Така моя съвет като пускате автобиографии е да не се спирате пред нищо. Не знаеш от къде може да изскочи птичето.

Друг съвет: аз лично повечето обяви за работа ги гледах или от портала ЕУРЕС или от Jobörsee. В случаите че работодателят е упоменат в обявата, си направете труда да направите един рисърч и да му намерите мейла. После поставете мейла му в явно копие когато кандидатствате. ПОМАГА! От много места ще ви отрежат учтиво, но все някъде ще върже. При мен се случи.

Документи

Нямам какво да добавя - всичко е описано достатъчно добре тук. Лично на нас ни искаха само снимки за здравната застраховка - всички други документи си ги преснимаха те. Но по 2-3 копия на останалите документи никога не са излишни.

 

Жилище.

Като разбрах в кой град ще работя, започнах да си търся жилище. Трябваше ми задължително обзаведено, понеже нито имах време, нито средства да обзавеждам. Ние сме в Десау - въпреки че е третия по големина град в провинцията, за размерите на Германия си е малък и доста скучен град. Обзаведени жилища няма много, но едно намерих. Работодателят беше така добър да разговаря с хазяйте от името на фирмата и уреди доста неща. За мен остана само да им преведа по сметката парите за първия наем и кауцион-а. Съвет - използвайте TransferWize - разходите по таксите събирани от банките драстично намаляват. Аз късно го открих тоя сайт и ме одръстиха от българската банка с по 20 Евро за трансфер - хазяйна искаше отделен трансфер за наема и отделен за кауцион-а. Шефа дойде и да ме вземе от летището в Берлин.

 

Семейството:

Всички потеглихме заедно - препоръчвам авиокомпанията AirBerlin - в сряда и четвъртък имат полети за Берлин за по 75 Евро с вкл. 23 кг. куфар чекиран багаж и 8 кг. ръчен на глава. На жена ми и е трудно, понеже няма познати и не знае езика. Иска да се връща. Детето го приема много по-добре. Като види някой да пресича неправилно или някой джигит по улиците му вика варненец. Но му е скучно. Времето тоя месец не беше много хубаво и стоенето в къщи с ревящата му майка не му се отрази добре.

Днес обаче ходихме до детска градина и въпреки че директорката каза че му е късно - понеже август трябва да започва училище и за три месеца не и се ще да взима дете не знаещо немски(дори и в интеграционна група), излезе пич и ни записа. От 09.05 тръгва, дори ни показа в кое училище да идем да говорим и ако директорката там преценяла, нямало проблем да остане още една година в градината. Записа го и на спорт. Детето като видя децата на двора се превъзбуди и дори е навит да спи на обяд за да ходи там.

Кучето пристига в неделя. Ходихме днес на Вет и там ми казаха, че трябва да му регистрират чипа в Бюргерамт в общината и да сключа застраховка там.

Нет и телефон

За сега съм на предплатена карта на о2. Нета се вързах към Водафон 22 евро на месец нет и домашен тел. Проблема е че че чакаме вече близо месец да го пуснат. Първо водафон трябва да получи разрешение от хазайте. После дойде един чичага и каза че окабеляването е старо. Можели да пуснат кабел от съседния блок, но първо собствениците трябва да се разберат, после да се питат живущите кога е удобно да дойдат с бургиите и чак тогава да се случи инсталацията. В момента като абонат на Водафон(макар и на хартия) ползвам един от техните хот-спотове. Живот и здраве във вторник ще идват да ни пускат и нашия нет. Имаме сателит в квартирата с рисийвър и над 200 канала. Предполагам че таксата им влиза в небенкостен - писма още не съм получавал.

Ред на посещение на институциите:

имам отделна тема по тоя въпрос. Малко допълнение от опит. Най удачния ред за мен е:

1.община - адресна регистрация - отне ми 30 мин с чакането

2. някой офис на мобилен оператор да си вземете предплатена карта.

3. банка за банкова сметка - искат ви я навсякъде. Ако бях съобразил да си я направя веднага след адресната, щях да свърша всичко за един ден.

4. Доставчик на ток - по съвет от съфорумец реши да не се занимавам и сключих с държавния доставчик - като излязох от Бюргерамт, само трябваше да вляза в съседната врата с още неизсъхналия печат на адресната регистрация. Стана за 15 мин.

5. с адресната и трудовият договор отивате в някоя кранкенкасе за здравна застраховка

6. интернет

7. езиков център за интеграционен курс.

NB хубаво е където можете да си уговорите среща предварително - в банките това май е задължително. Има телефони, мейл - начини има.

 

За сега все още се ориентираме в обстановката и има още много неща да се доизясняват и избистрят. Ще продължавам да пиша в реално време как се случват и другите неща.

 

#4

как стоят нещата с домашните любимци?
Доколкото знам се регистрират в общината. Предполагам с паспорт и формуляр изтеглен от сайта на общината.
Интересуват ме по-скоро кучетата - какъв е реда там? Къде може да го разхождаш, трябва ли да е с намордник, каишката задължителна ли е, къде може да ходи по нужда ( събирането на екскрементите очевидно е задължително, но може ли животното да си върши работата... как да кажа... където му дойде, стига аз после да му прибирам отпадъците?), в специални кофи ли се изхвърлят(фекалиите), къде може да ходи по малка нужда?
Питам, понеже преди година осиновихме едно куче и мисля и него да го вземем по-нататък. Поел съм ангажимент все пак, а и смятам, че на детето един приятел в новата обстановка няма да му е излишен.

#5

Понеже никъде не видях структуриран оптималния \"маршрут\" по институции, които трябва да минете, като стъпите в Германия, реших да създам тази тема. Моля, ако съм сбъркал последователността да ми кажете овреме. Също и ако съм пропуснал нещо.
Също така и обещавам, че като свърша всичко от списъка по-долу ще допълня темата.
На база на прочетеното аз съм планирал нещата по следния начин (отварям скоба за допълнение, че съм още в България, но имам вече договор за работа и договор за квартира - като още тая седмица ще преведа на банковата сметка на хазяйна Кауцион-а и първия наем /като трябва всяко да е в отделен превод/).
Пристигаме на 06.04.16 в 20:15:
07.04.16
1. Очевидно най-важното и първо нещо, което ще трябва да изкарам, още на следващата сутрин, е Адресна регистрация в общината.
2. Докато съм още в адресната служба ще си извадя и Данъчен идентификационен номер
3. След това отивам в някоя Krankenkasse за да сключа договор за здравна осигуровка и да ми издадат Социално-осигурителна карта(там се издава, нали?)
4. Ако остане време - договор с доставчик на електричество, интернет, телевизия и телефон.
08.04.16
5. в 9 сутринта имам уговорена среща в банка, за да си направя сметка, да си поръчам дебитна карта и да си активирам онлайн банкирането - не знам до колко банковата сметка е важна за точки 2, 3 и 4 и дали не трябва да ги предхожда.
6. Отивам в общината при Schullamt, за да видя какви са възможностите за училището на детето
7. Отивам в езиков център, където с жена ми да подадем документи за интеграционен курс -  в момента водя кореспонденция с езиковия център по този въпрос.
8. други ако остане време

#6

Купили сме билетите, знаем къде ще се установим, но какво да сложим в куфара? Споделете вашия опит. Кое е най-необходимото за начало?
Има ли смисъл да си пращам(или някой да ми прати) багаж като палетна пратка(примерно)? Това да са нещата, които могат да ни изпратят и без които не можем, но не сме в състояние да вземем с нас в самолета. Или да си чекирам само куфарчето и там постепенно да се \"обзавеждаме\"?

#7

Здравейте,
какви са предпоставките и условията в Германия, ако си намериш ниша, да започнеш нещо свое? Не говоря за мулти-корпорация и ставането на милионер, ами за някакъв малък до среден бизнес в сферата на услугите, който да ти позволява да се издържаш и да водиш някакъв приличен живот.
По-конкретно искам да попитам какви са нагласите на германците към спорта?  Жена ми има идея да се занимава с Йога, Пилатес и други по-акробатични спортове като Зумба, суперджъмп и тн., т.е. да става инструктор. Смятате ли, че има \"мегдан\" за такова нещо? Какви са нагласите на германците към такъв вид спорт? (Дори и като някакъв вид допълнителни доходи, изкарвани от хобито ти.)
Братовчеда, дето учеше там по Еразъм за два семестъра, казва че има повече смисъл в маникюр и ноктоплсатика. Как мислите?
Задавам тези въпроси за най-общия случай. Ясно е, че ще има и частни случай и изключения, но по мое мнение, ако имаш идея, кадърен си и бачкаш здраво условията да започнеш свой бизнес са доста по-добри от тези в България. Ако не съм прав ме поправете.
Благодаря!

#8

Здравейте,
събирам мнения за Магдебург, като крайна дестинация за емиграция. Бил съм там на стаж за 3 месеца през 2005, когато нито България беше в ЕС, нито Меркел беше Канцлер(ако това е от значение). Като цяло моето мнение за града и хората там е силно положително. Но може да се каже, че аз съм бил там като турист - в смисъл, че знаех че съм там само за три месеца, бях на друг акъл и не съм се замислял особено за условията за живот. Гледам, че наемите са прилични, за заплатите е ясно че варират. Интересува ме по-скоро \"уредността\" (ако мога така да го нарека) на града и на Заксен-Анхалт като цяло. Ще се радвам да споделите мнение, за да мога да направя своя избор.
Благодаря!
edit: Също би ми било полезно и ако някой има информация кои квартали да избягваме и кои са за препоръчване. Дали да живеем в града или в някое от градчетата около него, дето с градски транспорт си за 15-20 минути в Магдебург?

При проблеми с логванете кликнете върху "Забравена парола"!