Записване на училище в Германия, дете завършило 6-ти клас в България

Започната от milensu, 05 Апр 2016 13:39:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

milensuTopic starter

Здравейте,искам да попитам по тази тема следното.След 1 месец заминавам с мъжа ми за Германия,Щутгарт.Тъй като дето ми в момента е 6 клас,завършва имам ли възможност да  го взема с нас и ще може ли да го запиша в някое Немско училище.Притесненията ми са относно езика детето знае английски.Какви са ми възможностите така че детето да продължи образованието си там.Има ли училища за деца чужденци и ако има какво трябва да направя за да бъде детето с нас. Благодаря предварително

 

Отделих мнението както самостоятелна тема, защото спецификата на немската образователна система прави точно този въпрос много важен. Предполагам, че в процеса на обсъждане ще стане ясно защо (http://bgzentrum.de/index.php?action=profile;u=268\" rel=\"external nofollow\">1984)

средно образование Германия шести клас училище гимназия интеграция интеграционен клас записване ученик ученичка бележка свидетелство директор съученици директора класната


Росен Арабаджиев

#1

Здравейте milensu,
първото сигурно нещо е, че детето ви трябва да бъде записано незабавно в някое училище след пристигането ви в Германия. По тази причина започвам с документите, които ще са ви нужни. В следващото си мнение ще коментирам и другите аспекти - кога и къде да бъде записано детето, има ли причина за притеснение и т.н.
По отношение на документите със сигурност ще са нужни:

  • копие на задграничния паспорт
  • многоезично извлечение на удостоверението за раждане (вж. темата http://bgzentrum.de/index.php?topic=98.0\" rel=\"external\">Непознатите многоезични извлечения от актове за гражданско състояние)
  • удостоверение за преместване на ученик, наричано още отпусно или отпускно (прави се превод и легализация)
Може да ви бъдат поискани в допълнение:
  • удостоверение за завършен клас (прави се превод и легализация)
  • международно имунизационно свидетелство (вж. темата http://bgzentrum.de/index.php?topic=77.0\" rel=\"external\">Имунизациите в Германия - календар, международен имунизационен паспорт и др.)
  • свидетелства от участия в конкурси, състезания, курсове и др. (прави се само превод, ако са на български език). Те са необходими при един много специален случай, който ще коментирам в следващото си мнение.
Ние представихме само първите три документа, като удостоверение за преместване беше само преведено на немски от \"заклет\" преводач, но не беше легализирано. Въпреки това ни го приеха. Нямам представа как изглежда удостоверение за завършен клас, но гледам, че в Министерството на образованието и науката го споменават.
Предполагам, че знаете за разликата в образователната политика на различните федерални провинции. Т.е. това, което е било валидно за нас в Sachsen може да не важи на 100% за Baden-Württemberg. За да не подготвяте излишни документи, може да просто да подготвите едно кратко писмо със своите въпроси, да го преведете на немски и да го изпратите до http://www.kultusportal-bw.de/,Lde/KONTAKT\" rel=\"external\">Ministerium für Kultus, Jugend und Sport - Baden-Württemberg. Те ще ви отговорят най-точно какви документи са абсолютно задължителни. После ако от някое училище решат, че документите ви не са изрядни, може спокойно да им посочите какво са ви отговорили официално от от съответните организации.
По отношение на процедурата за легализация на Удостоверението за преместване на ученик и Удостоверението за завършен клас е най-добре да си прочетете сами указанията в документа http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjFgKGcjPzLAhVIjiwKHbUaCJIQFgglMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.mon.bg%2F%3Fh%3DdownloadFile%26fileId%3D2064&usg=AFQjCNG0uCiLIDy-FM01B-r-BdXv5CTT-Q&bvm=bv.118817766,d.bGg\" rel=\"external\">Издаване на удостоверение APOSTILLE на образователни и удостоверителни документи, издавани от институциите в системата на народната просвета или просто да оставите фирма за преводи и легализация да свърши тази работа вместо вас.
В следващия отговор ще дам някои идеи как да изберете подходящо училище и защо намирането на точното училище е пряко свързано с намирането на жилище.
В допълнение си позволявам да ви помоля две неща. Първо, ако намирате сайта ни за полезен, просто го споделете с приятели и познати, за да достигне информацията в него до повече хора. На второ място, когато всичко приключи, ще бъде добре, ако намерите време и споделите какво и как е станало. Много други, получили помощ във форума ни, обещават да го сторят, но единици са тези, които се връщат и наистина го правят.


   http://save-darina.org\" rel=\"external nofollow\">Спаси, дари на ...                   

   https://royal-rangers.de/\" rel=\"external nofollow\">Royal Rangers Deutschland 

   http://lekuvam.se/\" rel=\"external nofollow\">Лечение без граници - стани доброволец                

   http://globalbulgaria.eu\" rel=\"external nofollow\">Временни обществени съвети на българите в чужбина


   Няма попътен вятър за кораб без посока ...



milensuTopic starter

ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ!Радвам се че все още има ХОРА които да помагат.А относно коментара по горе всичко си е до човека.


k_milenkova

Здравейте,

Знаете ли, дали има гимназии с математически профил в Германия? Четох, че в тези училища, в които се изучава MINT, не наблягат на математиката, а по-скоро на биология, нанотехнологии и икономика.

Дали ще мога да запиша един доста добър математик в 9-ти клас в гимназия, ако предоставя дипломи и удостоверения за постигнати резултати от състезания по математика и шахмат (вкл. и от международни), независимо, че не говори немски (с А1 е)?Преместено тук от темата /index.php?/forums/topic/109-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%83%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B5-%D0%B2-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%88%D0%B8%D0%BB%D0%BE-4-%D1%82%D0%B8-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/\" rel=\"\">Записване на училище в Германия, дете завършило 4-ти клас в България


k_milenkova

Здравейте,

Бихте ли споделили насоките за  това \"как да изберете подходящо училище и защо намирането на точното училище е пряко свързано с намирането на жилище\"? Предстои ни да вземем важното решение: децата завършват в БГ или ги записваме в Германия. Все още сме на етап да търсим подходящата гимназия и информацията от вашия форум би ни помогнала много.


Росен Арабаджиев

Цитат на: k_milenkova date=1461327629

Здравейте,

Знаете ли, дали има гимназии с математически профил в Германия? Четох, че в тези училища, в които се изучава MINT, не наблягат на математиката, а по-скоро на биология, нанотехнологии и икономика.
Дали ще мога да запиша един доста добър математик в 9-ти клас в гимназия, ако предоставя дипломи и удостоверения за постигнати резултати от състезания по математика и шахмат (вкл. и от международни), независимо, че не говори немски (с А1 е)?
Здравейте k_milenkova,
на въпроса ви не може да се отговори кратко. Един кратък отговор просто ще предизвика допълнителни въпроси. По тази причина ще се опитам да обхвана още от началото няколко аспекта, свързани с питането ви, така че в крайна сметка да получите по-цялостна представа за картината.
Преди всичко:
(1) образователните системи на различните федерални провинции са строго специфични. Всяка провинция имя право на собствена образователна политика
(2) каквато и да е образователната политика, в нестандартни случаи като вашия последната дума има директора на училището. Системата дава голяма свобода на директорите
А сега ще се опитам да ви поясня системата в Sachsen. Предполагам, че в голяма степен тези правила важат и за другите провинции. И така, при нас има два вида гимназии (Gymnasium), в които може да бъде записано детето след 4-ти клас (в някои случаи и след 5-ти или 6-ти клас):
   => обикновена гимназия (reguläre Ausbildung)
   => специализирана гимназия (vertiefter Ausbildung)

В обикновените гимназии обикновено има 2-3 различни профила (за всеки провил има по един клас). Най-често профилите са природо-математически, икономически, езиков, изкуства, спорт. Смисълът на профилите е, че по съответните предмети от профила се увеличават дадени часове, за сметка на намаляването броя на други. В 11-ти и 12-ти клас учениците имат само 2 Leistungskurse.
При специализираните гимназии вече говорим за още по-задълбочени занимания по даден профил. Те обикновено са строго специализирани и например природо-математическата си е само с такива класове, но все пак не се учи 90% математика. Мисля, че точно за такава гимназия става въпрос във вашия случай. При обучението от 5-ти до 10-ти клас учениците имат още по 1 час повече (спрямо тези в обикновените гимназии със съответния профил) по следните предмети - математика, информатика, химия, физика и биология. Освен това в 11-ти и 12-ти клас учениците имат 3 Leistungskurse.
За сравнение, учениците в 10-и клас (математически профил) на СМГ имат седмично:
   => математика - 9 часа
   => информатика - 4 часа
   => химия  - 2 часа
   => физика - 2 часа
   => биология - 2 часа

Ето и часовете на децата от гимназия със задълбочено изучаване на природо-математически профил в Sachsen:
   => математика - 5 часа
   => информатика - 1 час
   => химия  - 3 часа
   => физика - 3 часа
   => биология - 3 часа
Сравнението дава някаква обща представа за разликите между Германия и България. В раъличните класове броя на предметите се променя, като в Германия силно се набляга на втория чужд език, който се учи наравно с първия. Иначе е известно, че в Германия не се задълбочават много-много по теоретичната част, защото им трябват специалисти в приложната математика.
В следващото ми мнение ще дам някои идеи по отношение възможността за записване на ученика в немска гимназия.
До скоро ...



   http://save-darina.org\" rel=\"external nofollow\">Спаси, дари на ...                   

   https://royal-rangers.de/\" rel=\"external nofollow\">Royal Rangers Deutschland 

   http://lekuvam.se/\" rel=\"external nofollow\">Лечение без граници - стани доброволец                

   http://globalbulgaria.eu\" rel=\"external nofollow\">Временни обществени съвети на българите в чужбина


   Няма попътен вятър за кораб без посока ...



Росен Арабаджиев

Цитат на: k_milenkova date=1461393674

Здравейте,

Бихте ли споделили насоките за  това \"как да изберете подходящо училище и защо намирането на точното училище е пряко свързано с намирането на жилище\"? Предстои ни да вземем важното решение: децата завършват в БГ или ги записваме в Германия. Все още сме на етап да търсим подходящата гимназия и информацията от вашия форум би ни помогнала много.
Здравейте отново,
ще се опитам да поясня, като предварително правя уговорката, че написаното по-долу няма смисъл за няколко от най-големите градове, като Берлин, Мюнхен, Щутгарт, Хамбург, Кьолн, Франкфурт. Там намирането на квартира е от първостепенно значение, защото става изключително трудно. Всичко друго е от вторестепенно значение.
Какво имах предвид под връзката училище-жилище, когато става въпрос за някой от другите градове в Германия. Ако разгледаме стандартната ситуация, при която единият родител намира работа, а след време при него пристига и семейството му, в което никой не знае немски, тогава отиваме към варианта детето да бъде изпратено през първата година в интеграционен клас. Такива класове няма във всяко училище в големите градове. Ако градът е малък, може изобщо да няма интеграционен клас. Тогава или детето ще трябва да пътува (понякога доста дълго, с няколко прекачвания) в непозната за него среда, или някой ще трябва да го води и взима с кола (допълнителен стрес за родителите, особено през първата година). Ако училището е в квартала или съседен квартал, тогава всичко е много по-лесно за детето и по-спокойно за родителите. Ако пък се избере училището с интеграционния клас да бъде такова, че детето да продължи в него и последващото си обучение, тогава съчетаването на търсене на жилище с разположението на училището определено е от изключителна важност.
Друг аспект, който е добре да се има предвид е, че има райони, в които картите за пътуване на децата от 6-ти до 10-ти клас за безплатни, само ако училището е по-далече от някакво минимално определено разстояние, например 3,5 км. Ако разстоянието е по-малко, но все пак достатъчно голямо, че ще се наложи детето да използва обществен транспорт, тогава се полага карта с намаление. Внимание - цената на такава карта може да бъде 40, 50 или повече евро/месец. Не е ли логично тези пари да се дадат за малко по-скъпа квартира, която обаче да е в непосредствена близост до училището, вместо да се дават за транспорт?
Ако се сетя още нещо, ще го добавя в темата.


   http://save-darina.org\" rel=\"external nofollow\">Спаси, дари на ...                   

   https://royal-rangers.de/\" rel=\"external nofollow\">Royal Rangers Deutschland 

   http://lekuvam.se/\" rel=\"external nofollow\">Лечение без граници - стани доброволец                

   http://globalbulgaria.eu\" rel=\"external nofollow\">Временни обществени съвети на българите в чужбина


   Няма попътен вятър за кораб без посока ...



k_milenkova

Благодаря сърдечно за отговора. Полезен ми е. Именно специализирана гимназия търся.

Синът ми (8кл в момента) и дъщеря ми (6 клас) учат в СМГ  и търся подходящо училище в Хайделберг. За съжаление повечето гимназии са частни и не можем да си позволим таксите и за двете деца веднага след релокация. Ще продължа да дерзая. Когато си подготвя списък с приемливи училища, ще планирам и посещения, и срещи с директори. Можете ли да ме насочите как да разпозная гимназиите с vertiefter Ausbildung, тъй като в сайтовете информацията е доста ограничена?

Мисля да подготвя кратки биографии и резюме за постиженията + препоръки и с тях да презентирам младежите. Знаете ли дали ще са полезни и други документи при преговорите с училищните директори?


Росен Арабаджиев

Цитат на: k_milenkova date=1461498173

Благодаря сърдечно за отговора. Полезен ми е. Именно специализирана гимназия търся.

Синът ми (8кл в момента) и дъщеря ми (6 клас) учат в СМГ  и търся подходящо училище в Хайделберг. За съжаление повечето гимназии са частни и не можем да си позволим таксите и за двете деца веднага след релокация. Ще продължа да дерзая. Когато си подготвя списък с приемливи училища, ще планирам и посещения, и срещи с директори. Можете ли да ме насочите как да разпозная гимназиите с vertiefter Ausbildung, тъй като в сайтовете информацията е доста ограничена?
Мисля да подготвя кратки биографии и резюме за постиженията + препоръки и с тях да презентирам младежите. Знаете ли дали ще са полезни и други документи при преговорите с училищните директори?
Не знам с кое по-напред да започна. Може би основният въпрос, особено по-отношение на сина ви, е дали цялото това упражнение с преместването ще си струва. Иначе казано, дали в крайна сметка ще си струва завършването на гимназия в Германия? От друга страна - важно е семейството да бъде на едно място и по тази причина върху вас родителите пада много голяма отговорност. Аз лично ще се опитам да дам максимално количество информация, така че да ви помогна при вземането на едно или друго решение.
По отношение шансовете ви за успех:
  • главния въпрос не е \"Ще мога ли да запиша детето си в немска гимназия?\", защото по мое мнение няма да имате проблем. Това е последното нещо за което трябва да се тревожите. И двете ви деца отдавна са изтървали нормалните процедури за записване в гимназия, но хубавото тук е, че на директорите на тези учебни заведения са дадени много големи правомощия и те имат право да правят всякакви изключения. Достатъчно е направите добро впечатление на срещата с директора, което предполагам няма да е трудно.
  • много теми, дори и в предмети като математиката и физиката, се изучават по-повърхностно отколкото в България
  • езиковите познания или по-скоро тяхната липса ще пречи единствено в предмети като немски език и история. По останалите не се изискват кой знае какви езикови познания, а допускането на грешки (лексика, правопис, граматика) не влияе върху оценката.

Въпросите, върху които трябва да помислите, са следните:

  1. колко мотивирани са децата ви да ви последват и да положат поне минимални усилия да се справят в една абсолютно нова среда? Аз не се съмнявам, че ще се справят с езика и че след 1 г. ще сложат съучениците си в малките си джобчета, но за да се случи това е необходимо те да положат известно старание, за което пък е нужна необходимата мотивация
  2. Свързва ли ви нещо с Хайделберг? Манхайм е в близост и в два пъти по-голям, съответно предлага два пъти повече възможности за намиране на подходящо училище.
  3. Има ли кой да ви помогне с намирането на подходящи училища, но да направи повече от това да намери адресите на училищата?

Проблемите, които аз виждам са:

  • намирането на подходящите училища. Най-добре е да не разчитате на никой друг и да свършите тази работа сами. Аз лично бих подготвил резюмета за децата си и бих контактувал директно с регионалните служби по образование в Хайделберг, Манхайм или др. Бих писал също директно на арганизаторите на проекти, като http://www.wim.uni-mannheim.de/de/studieninteressierte/infos-fuer-schuelerinnen/schule-und-studium-parallel/schuelerstudium-mathematik-informatik/\" rel=\"external\">Schülerstudium im Bereich Mathematik / Informatik или http://www.dghk.de/regionalvereine/baden-wuerttemberg/kontakt\" rel=\"external\">Deutschen Gesellschaft für das hochbegabte Kind (DGhK) с молба да ми препоръчат училище за детето. Важно: липсата на езикови познания бих я спестил.
  • слабото владеене на немски език от сина ви. При дъщеря ви това няма да бъде проблем и до 12-ти клас тя ще го е научила отлично, но за сина ви може би времето е леко недостатъчно, за да е готов за матурата по немски в 12-ти клас. А може и да не е така. Хубавото е, че може по всяко време да решите да повтори една година (нали не бърза за някъде?), ако това е необходимо.
  • Необходимостта да се учат 3 чужди езика едновременно. Дори и да приемем, че децата ви владеят много добре английски език (той е задължителен в училищата), те ще трябва освен немския да учат и още един чужд език. На много места това е латински или френски. Тук има една възможност да се избегне това, като се вмъкне българския, но по този въпрос друг път.
  • Владее ли някой от вас немски език на достатъчно добро ниво, така че да води разговор с директора? Разговор на приличен немски е в пъти по-добър от такъв на отличен английски.

До нови срещи!



   http://save-darina.org\" rel=\"external nofollow\">Спаси, дари на ...                   

   https://royal-rangers.de/\" rel=\"external nofollow\">Royal Rangers Deutschland 

   http://lekuvam.se/\" rel=\"external nofollow\">Лечение без граници - стани доброволец                

   http://globalbulgaria.eu\" rel=\"external nofollow\">Временни обществени съвети на българите в чужбина


   Няма попътен вятър за кораб без посока ...



k_milenkova

Здравейте,

Можете ли да ме насочите какви документи е необходимо да изискам от училището в БГ , за да можем да запишем децата в гимназия в Германия?

Класната ръководителка ни предложи следното решение:

1. Подава се молба до директора в настоящото училище за Академична справка и Удостоверение за завършен клас. Необходимо ли е в академичната справка да фигурира и хорариума от часове по всеки предмет? За какъв период да се изиска справката - за целия период на пребиваване в училището или само за последната година? Какви са изискванията в Германия?

2. Подава се молба за прекъсване на обучението за срок от 1 година, която може да се подновява и срока да се удължава всяка година. Така мястото на детето се пази в училището и винаги може да се върне. Има възможности и за получаване на БГ диплома по този начин. Това обаче означава, че няма да се вземе \"Отпускно\". Без \"отпускно\", а само с Академичната справка и Удостоверението за завършен клас дали ще можем да запишем децата в гимназия в Германия?

 

Необходими ли са други документи от настоящото училище?

Предварително благодаря за отговора!


Росен Арабаджиев

Цитат на: k_milenkova date=1466656076

Здравейте,

Можете ли да ме насочите какви документи е необходимо да изискам от училището в БГ , за да можем да запишем децата в гимназия в Германия?
Класната ръководителка ни предложи следното решение:
1. Подава се молба до директора в настоящото училище за Академична справка и Удостоверение за завършен клас. Необходимо ли е в академичната справка да фигурира и хорариума от часове по всеки предмет? За какъв период да се изиска справката - за целия период на пребиваване в училището или само за последната година? Какви са изискванията в Германия?
2. Подава се молба за прекъсване на обучението за срок от 1 година, която може да се подновява и срока да се удължава всяка година. Така мястото на детето се пази в училището и винаги може да се върне. Има възможности и за получаване на БГ диплома по този начин. Това обаче означава, че няма да се вземе \"Отпускно\". Без \"отпускно\", а само с Академичната справка и Удостоверението за завършен клас дали ще можем да запишем децата в гимназия в Германия?
 
Необходими ли са други документи от настоящото училище?
Предварително благодаря за отговора!
Практически няма да ви е нужен нито един от изброените документи. В сферата на средното образование академичните справки нямат особена тежест, освен ако не става въпрос за ученик в 10-11 клас, родителите на който трябва да убедят по някакъв начин директора на гимназията да запише детето им в училище. В такъв случай, ако в академичната справка присъстват 300-400 часа немски език, директорът ще бъде готов на повече компромиси.

Но вашият случай не е такъв, освен това действително е добре да си оставите отворена врата за връщане на детето. Така че едно удостоверение за завършен клас е напълно достатъчно и ще послужи за ориентир в кой клас да започне детето в Германия. Казвам \"ориентир\", ящото е много вероятно при липса на достатъчно езикови познания да ви предложат да започне в по-долен клас.

От училището други документи не ви трябват. Виж, ако имате грамоти/плакети/награди от участия в някакви турнири/олимпиади/състезания, това вече е друго нещо и ще ви помогне много повече в разговорите ви с немските училищни власти.

Имате ли вече контакт с конкретни училища?



   http://save-darina.org\" rel=\"external nofollow\">Спаси, дари на ...                   

   https://royal-rangers.de/\" rel=\"external nofollow\">Royal Rangers Deutschland 

   http://lekuvam.se/\" rel=\"external nofollow\">Лечение без граници - стани доброволец                

   http://globalbulgaria.eu\" rel=\"external nofollow\">Временни обществени съвети на българите в чужбина


   Няма попътен вятър за кораб без посока ...



k_milenkova

Здравейте, записахме децата в гимназия, като не срещнахме никакъв проблем. Директорът беше впечатлен от постиженията на децата и веднага прояви интерес. Допълнително ни насочиха и към специализирани занимания по математика и инфроматика в университетите в Мюнхен и Хайделберг.  Благодаря ви за съветите. Бяхте много полезни!

 


koralova_k

Здравейте,бих искала да попитам за дете завършило в България 7-ми клас ,предстой да се премести в Кайзерслаутерн, без да знае език ,как стоят нещата?

В какво училище бихте ме посъветвали да го запиша?


1984

Цитат на: k_milenkova date=1473411026

Здравейте, записахме децата в гимназия, като не срещнахме никакъв проблем. Директорът беше впечатлен от постиженията на децата и веднага прояви интерес. Допълнително ни насочиха и към специализирани занимания по математика и инфроматика в университетите в Мюнхен и Хайделберг.  Благодаря ви за съветите. Бяхте много полезни!

 
Много се радвам, че форумът ни е успял да ви помогне. Надявам се един ден и вие да помогнете на участниците тук, като отделите време и споделите мнението си по проблемите, които ежедневието не спира да ни предоставя. Наистина се надявам да останете между нас и да споделяте опита си.

 

Цитат на: koralova_k date=1481208291

Здравейте,бих искала да попитам за дете завършило в България 7-ми клас ,предстой да се премести в Кайзерслаутерн, без да знае език ,как стоят нещата?

В какво училище бихте ме посъветвали да го запиша?
Първо погледнете написаното по-горе в темата и вероятно ще намерите отговори на въпросите си. Ако междувременно възникнат нови, питайте пак.

Изботът на училище зависи от интересите и способностите на самото дете. В никакъв случай не го записвайте в Hauptschule, дори и само за периода на езикова подготовка. Вариантите са Gymnasium или Realschule (и неговите разновидности Mittelschule, Oberschule, Gesamtschule). За да разберете какви са предимствата на единия и другия вариант, ще трябва сама да потърсите информация из подфорум \"Образование в Германия\". Подобни въпроси са обсъждани вече.


   You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)


tonceto

Здравейте на всички! Реших да пиша именно тук, защото тази тема ( записване в училище в Германия) е много важна за мен.

Преди това искам на кратко да изложа моя случай. Съжалявам, че няма да бъда полезна с конкретни съвети за живота на имигрантите в Германия.   След време вероятно ще имам какво да споделя. Искам да се представя, а не да съм анонимна и се надявам, че този този форум ще ми помогне в близко бъдеще, а може и да стане място за приятелства. Така накратко. Съпругът ми започна работа преди около 3 месеца в Германия. Важно е да вмъкна, че той е сръбски гражданин и независимо, че през 2016 отбелязахме 20 години брак, той не е взел българско гражданство. Живеехме в България и в един момент той остана без работа и така близо две години. Аз съм учителка по професия, той не е висококвалифициран и все пак след много перипеттии и стрес започна дългоочакваната работа през ноември в Берлин. Това, че мислим в посока и аз да отида там, и търсейки информация бещше повод да \"попатна\" на този форум и да се регистрирам. Аз съм виждала Германия само на картинка ( е била съм на екскурзия като ученичка преди почти 21- 22 там, което разбирате е същото).

Имам син, който е 9 клас и в тази връзка,  всичко по темата ме  вълнува. Изчетох всичко, казано тук и все пак ще помоля /index.php?/profile/589-milensu/&do=hovercard&referrer=http%253A%252F%252Frodenivbg.com%252Findex.php%253F%252Ftopic%252F186-zapisvane-na-uchilishhe-v-germaniya-dete-zavrshilo-6-ti-klas-v-blgariya%252F\" href=\"<___base_url___>/index.php?/profile/589-milensu/\" title=\"Разгледай профила на milensu\" rel=\"\">milensu ,k_milenkova, /index.php?/profile/1668-koralova_k/&do=hovercard&referrer=http%253A%252F%252Frodenivbg.com%252Findex.php%253F%252Ftopic%252F186-zapisvane-na-uchilishhe-v-germaniya-dete-zavrshilo-6-ti-klas-v-blgariya%252F\" href=\"<___base_url___>/index.php?/profile/1668-koralova_k/\" title=\"Разгледай профила на koralova_k\" rel=\"\">koralova_k - онези с големи деца споделят как са се случили нещата при тях. От една страна аз  се притеснявам за него как ще се адаптира, а от друга варианта за училище. За сега той няма големи амбиции да следва. Тук в София учи в професионална гимназия за телекомуникациии, но е среден ученик. Немски започна да учи като втори език тази учебна година, т.е. не го знае. Все пак избора на училище ме кара да мисля затова, че един ден може да поиска да следва, а от прочетеното, ако добре съм разбрала това е възможно и с Gymnasium, и с Realschule ( разновидности Mittelschule, Oberschule, Gesamtschule). Моля кажете повече за този интеграционен клас. Лично аз мисля, че ще е добре да започне с него.

Аз самата ще трябва да уча език и възможно ли е да посещавам интеграционен курс? Какви са условията за него през 2017?