Jump to content
Родени в България

Recommended Posts

Здравейте, имам следния въпрос :

Съпруга ми живее и работи в Германия близо година. От месец аз и детето сме тук при него. Той вече има договор, съответно и здравна застраховка.Поискахме аз и детето да се включим към неговата застраховка,та въпроса ми кога и ние ще имаме право на прегледи, ще получа ли и аз отделна карта или ще ползвам неговата(която всъщност още не е дошла) последно изпратихме снимка за картата. Някой сблъсква ли се е с такъв казус. Понеже ми предстои преглед и искам да съм запозната дали трябва да си платя или ще мога  вече да ползвам  здравната застраховка. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Mariqivanova_hs написа:

Съпруга ми живее и работи в Германия близо година. От месец аз и детето сме тук при него. Той вече има договор, съответно и здравна застраховка.Поискахме аз и детето да се включим към неговата застраховка,та въпроса ми кога и ние ще имаме право на прегледи, ще получа ли и аз отделна карта или ще ползвам неговата(която всъщност още не е дошла) последно изпратихме снимка за картата. Някой сблъсква ли се е с такъв казус. Понеже ми предстои преглед и искам да съм запозната дали трябва да си платя или ще мога  вече да ползвам  здравната застраховка. 

Здравейте Mariqivanova_hs,

не сте го споменали, но явно съпругът ви има т.нар. задължителното здравно осигуряване (GKV), а вие предполагам или не работите, или доходите ви не надхвърлят 450€/месец. Това са важни изисквания, защото само тогава можете вие и детето ви можете да бъдете включени в неговата здравна застраховка. Но предполагам, че ако не отговаряте на някои от тези или други по-маловажни условия, би трябвало вече да са ви го казали.

След посещението си в здравната каса би трябвало да сте получили копие на един формуляр, който се попълва, когато заявявате семейна здравна застраховка. С този формуляр имате пълните права, които има и всеки един друг здравноосигурен в Германия. При моята здравна каса получаването на здравната карта става след около 2 седмици, но както вече казах, това не ви пречи да получавате безплатни здравни грижи, ако избраните от вас лекари работят с осигурени по GKV, разбира се.

До скоро ...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля за помощ по темата със здравното осигуряване, имайки предвид следните факти:

- съпругът ми е с регистрация от около година - не е плащал досега нищо, тъй като плаща в БГ като собственик на ЕООД;

- аз и детето сме с регистрация от м.юни т.г. - без работа съм, в БГ ми свършва едномесечния неплатен отпуск на 15.07., т.е. след тази дата съм без здравни там;

- искаме държавна осигуровка (АОК), но не зная може ли за безработен - самоосигуряващ се със семейна;

- аз и детето имаме ЕЗОК, което доказва, че сме осигурени в БГ (ако е необходимо ще извадя Е104).

Бързо трябва да се ориентирам, за да не остана без здравни и в БГ. Но кой от нас двамата трябва да се осигури при тези обстоятелства - съпругът ми или аз? Ако съм аз: Може ли безработен без доходи към момента на подаването на документите и при какъв доход (как ще го доказвам)? Ако е съпругът ми: Трябва ли да доказва съществуващи здравни в БГ, които ще продължат да се внасят, и какъв доход ще му гледат?  Печалбата на фирмата е висока и е възможно да ни насочат към приват. Да казваме, че няма доходи и той, е най-малкото невярна информация и ние не желаем това.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 9.07.2019 г. at 17:20, Крякащата тайфа написа:

Здравейте Mariqivanova_hs,

не сте го споменали, но явно съпругът ви има т.нар. задължителното здравно осигуряване (GKV), а вие предполагам или не работите, или доходите ви не надхвърлят 450€/месец. Това са важни изисквания, защото само тогава можете вие и детето ви можете да бъдете включени в неговата здравна застраховка. Но предполагам, че ако не отговаряте на някои от тези или други по-маловажни условия, би трябвало вече да са ви го казали.

След посещението си в здравната каса би трябвало да сте получили копие на един формуляр, който се попълва, когато заявявате семейна здравна застраховка. С този формуляр имате пълните права, които има и всеки един друг здравноосигурен в Германия. При моята здравна каса получаването на здравната карта става след около 2 седмици, но както вече казах, това не ви пречи да получавате безплатни здравни грижи, ако избраните от вас лекари работят с осигурени по GKV, разбира се.

До скоро ...

Крякаща тайфа, благодаря за отговора. Всичко е точно както сте го описали, но имах проблем с прегледа, без тази здравна карта ме върнаха. Наложи се да се свържем със здравната ни каса и те да им изпратят факс, в който потвърждават, че съм вкл в застраховката на съпруга ми(без работна съм и съм бременна) от там ни се извини ха, че не са реагирал на време с моите документи, казаха че вината е тяхна и още същия ден получих писмо, в което искаха да им изпратя снимка за картата. В крайна сметка преглед беше направен. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Дъщеря ми е студентка в Германия- Бремен. От унито й предлагат работа  почасова за около 350 евро на месец, като това я устройва поради факта, че е много натоварена. Има ли възможност да работи без да й се удържа здравна осигуровка, т.к в БГ е осигурена? Има издадена ЕЗОК.

Редактирано от terzieva76

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Моя казус е следният:

Бременна съм във втория месец, но тук в Германия нямам осигуровки( в България са ми платени). От тукашната информация прочетох, че ще ми бъде необходим Е 104 от НЗОК. Въпросът ми е след издаване на Е 104 ще мога ли тук да ми се прехвърлят осигуровките и също така ще мога ли да ползвам всички прегледи и консултации с лекари и пр., които се полагат на здравноосигурените тук. Другия вариант който ми предложиха е тук да се самоосигурявам, но понеже за момента не работя трябва да докажа, че има кой да ме "издържа", в случая това е приятелят ми, но и той няма осигуровки тук, тъй като в България притежаваме фирма. Какъв съвет бихте ми дали вие. Четох всички те въпроси, но точно като моя случай не успях да намеря. 

Благодаря предварително!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятелят ви работи ли в Германия на трудов договор? Фирмата в България, мисля, че няма общо с неговият статут, като физическо лице в Германия. 

Имате няколко варианта:,

1. Да прехвърлите осигуровките от  България и тук ще ви се издаде  карта от съответната здравна каса. Знам за такъв случай, но беше с прехвърлено обезщетение за безработица. Най-добре да получите  директно от касата този вариант.

2. Сключвате брак, съпругът ви работи на договор и осигурява вас и детето ви. В Германия брака има своите предимства, като данъчен клас примерно.

3. Самоосигуряване 150 Евро на месец.

Може да получите писмо от властите и да трябва да доказвате  как се издържате в Германия.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, veronik_veronik написа:

Приятелят ви работи ли в Германия на трудов договор? Фирмата в България, мисля, че няма общо с неговият статут, като физическо лице в Германия. 

Имате няколко варианта:,

1. Да прехвърлите осигуровките от  България и тук ще ви се издаде  карта от съответната здравна каса. Знам за такъв случай, но беше с прехвърлено обезщетение за безработица. Най-добре да получите  директно от касата този вариант.

2. Сключвате брак, съпругът ви работи на договор и осигурява вас и детето ви. В Германия брака има своите предимства, като данъчен клас примерно.

3. Самоосигуряване 150 Евро на месец.

Може да получите писмо от властите и да трябва да доказвате  как се издържате в Германия.

Благодаря за изчерпателния отговор.Там е проблема, че той няма договор тук в Германия, защото е международен шофьор(фирмата ни е за международен превоз). Ако имаше договор  щеше да бъде много по- лесно, ноо за наша огромна жалост няма.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вие имате ли трудов стаж от България, вижте във форума има информация, при какви условия, може да се регистрирате в Бюрото по труда, ако имате регистрация ще бъдете здравно осигурена.

Сетих се и за още един вариант, тук може да получите информация на български език.

https://www.faire-mobilitaet.de/bg/beratungsstellen

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване