Цитат на: Даниела Николова date=1529176792Много Ви благодаря за отговора. Това не е проблем за адреса, но много е важно сигурни ли сте, че трябва да е настоящ, а не постоянен. Може ли да са различни? В случая бащата има един и същ настоящ и постоянен адрес в България, за мен не е проблем да си направя регистрация на неговия адрес, с което и детето ще следва да има такава (знам, че се вади допълнителен документ), но може ли постоянния ни адрес да е различен, а само настоящия адрес да е същия като на баща му?Както аз го разбрах, службите не се интересуват от семейните отношения /ние не сме женени, а ни отпуснаха детски/. За това съм сигурна.
Също съм сигурна, че няма никакво значение при кого са родителските права, защото германските служби не събират такава информация. Те не изискват съдебните решения за развода.
По-скоро се интересуват да са лицата от едно домакинство.
На нас ни искаха да докажем общ адрес и в България, макар че той има настоящ адрес в Германия.
В този смисъл, най-вероятно бившият Ви съпруг няма да има право на детски за вашето дете.
Освен ако формално не го регистрирате с настоящ адрес, еднакъв с този на съпруга Ви в България. .
Тоест бащата и двете му деца трябва да са на еднакъв настоящ адрес, за да се получат детските. Все едно, че втората му жена гледа вашето дете.
Аз ви съветвам, казусът е сложен, обърнете се към адвокат в Германия, който говори български. Има такива кантори. Има такава тема и във форума.
Ако е за кратка консултация, колкото да разберете имате ли шанс, вероятно няма да Ви поискат пари.
А ако искате да сте по-сигурни - могат да Ви подготвят и документите, за което си има тарифа.