Jump to content

Росен Арабаджиев

Потребител
  • Мнения

    804
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

  • Дни на първо място

    256

Отговори на общността

  1. Росен Арабаджиев's post in Избори за Народно събрание 2017 г. (не чети, ако не носиш България в сърцето си) was marked as the answer   
    Защо понякога системата не приема електронните заявления?
     
    На сайта на ЦИК има Списък на неуспешно подадените заявления за гласуване извън страната. В него са стотици имена на български граждани, които по една или друга причина не са успели да преминат успешно през процеса на регистрация. Отправих запитване до екипа за поддръжка на сайта на ЦИК и публикувам отговора на г-н Илия Горанов, който ми обясни най-подробно какви са възможните грешки.
     
    Възможни грешки, които водят до отхвърляне на заявлението:
    трите имена на лицето трябва са коректно изписани на кирилица некоректна замяната на сходни букви, например ъ и ь, э (руско обърнато е) вместо з и т.н. в полетата на секциите "Лични данни" и "Документ за самоличност" са използвани букви, различни от кирилица некоректно посочен ЕГН некоректно посочен постоянният адрес на лицето, необходимо е да бъде вписан така, както е по документ за самоличност често допускана грешка е да се посочи квартал или улица, но да не се посочи населеното място друга често допускана грешка е да се използва съкращение при изписване на адреса (например ул. Хр. Ботев, вместо ул. Христо Ботев), което не винаги е пречка, но може и да бъде некоректно посочена дата на издаване и/или номер на документа за самоличност некоректно посочен орган, който е издал документа. Трябва да се има предвид, че ако документът за самоличност е издаден чрез някое дипломатическо представителство, въпреки че в него може да пише „МВР София” е възможно в системата да фигурира само като „МВР” (без посочено населено място). Тогава се използва последния ред от падащия списък заявителят трябва да има навършени 18 години към датата на провеждане на изборите. т.е. 26 март 2017 г. трябва да са посочени държава и място за гласуване извън страната – съответно от падащо меню или дописано в текстовото поле. Ако е избрано дописване в текстово поле – полето не може да бъде празно, трябва задължително да е изписано мястото трябва коректно да е попълнен контролният код, като в полето за контролен код трябва да се изпишат и двете думи, както са показани на картинката до полето. В случай, че картинката не е четлива, може да натиснете червения бутон с две стрелки в кръг (най-горния от трите червени бутона) и да се зареди друга картинка. Понякога на картинките има текст на латиница, а понякога числа, като всеки път картинките са различни.  
    Още малко важна информация:
    Няма ограничение за броя на опитите. В случай, че подаването е неуспешно – подателят може наново да попълни формата. В случай, че заявлението вече е прието – на екрана ще се изпише съобщение, че за посочения ЕГН вече има успешно подадено заявление. Списък на успешно подадените заявления, както и списък на неуспешно подадените заявления може да се види в сайта на ЦИК в раздел „Гласуване извън страната”. В случай, че след неуспешен опит подателят направи нов – успешен, името му се изважда от списъка с неуспешно подадените заявления. Системата функционира коректно както от настолни компютри, така и от мобилни устройства (таблети и smartphones), като имаме данни, че работи коректно и под различни операционни системи с всички разпространени браузъри. В случай, че някой от подателите няма техническа възможност да подаде електронно заявление – винаги остава и възможността заявлението да се изпрати на хартия до най-близкото дипломатическо представителство на Република България. При липса на кирилица на компютъра, може да използвате някой отследните сайтове за транслитерация, като http://rusklaviatura.com или http://translit.cc До скоро ...
     
     
  2. Росен Арабаджиев's post in Промени, влизащи в сила през 2017 г. was marked as the answer   
    От 01.01.2017 се допуска работниците под наем (Leiharbeiter / Zeitarbeit), имащи договори с Leiharbeitsfirma / Zeitarbeitsfirma да бъдат преотстъпвани на трета фирма за не повече от 18 месеца. След този период или трябва да бъдат преназначени на постоянен договор във фирмата, в която са преодстъпени, или да бъдат преодстъпени на друга фирма.
    Изключения са възможним когато преодстъпения работник получава доход по Tarifvertrag, както останалите работници във фирмата, в която е преодстъпен.
  3. Росен Арабаджиев's post in Детски надбавки в Австрия (Familienbeihilfe) was marked as the answer   
    Здравейте nidi,

    не съм в Австрия, но докато някой друг се включи с подробно разясняване на процедурата, ще напиша някои неща, които са ми известни, понеже има много общи неща с детските в Германия:
    получаването на детски надбавки в Австрия (Familienbeihilfe) не зависи от дохода на родителите, нито от това дали работят или не. Важно е центърът на жизнените им интереси да е в Австрия имигрантите от България също имат право да получават Familienbeihilfe за децата си за да се задвижи процедурата се подава молба-декларация (Antrag auf Familienbeihilfe) до местния офис на Министерството на финансите (Bundesministerium für Finanzen). Необходимо е добро ниво на владеене на немски език. молбата се подава по правило от майката (за разлика от Германия), но по изключение може и от бащата  
    До скоро ...
  4. Росен Арабаджиев's post in Работа във Виена was marked as the answer   
    Здравейте nidi,
    има няколко въпроса:
    Има ли проблем, ако сайтовете са на немски език? Търсите ли работа по точно определена специалност или в някаква по-конкретна област? До скоро ...
  5. Росен Арабаджиев's post in Информация за немските здравни каси was marked as the answer   
    Здравей elkanata,
    ако работата ти и съответно здравното ти осигуряване в Германия започнат веднага с пристигането ти, т.е. от месеца с адресна регистрация, тогава неплатените вноски в България нямат значение.
    Проблемите се появяват, ако 1, 2 или 3 месеца стоиш без работа в Германия и през този период не се осигуряваш доброволно в немска здравна каса. След като  започнеш да се осигуряваш ще те питат дали за тези 1, 2 или 3 месеца си била осигурявана в България. Ако не си, ще трябва със задна дата да платиш здравните вноски за тези месеци в Германия като самоосигуряващо се лице (около 150 евро/месец). Другият проблем е, ако се случи нещо и се наложи да използваш по спешност здравна помощ. Тогава при прекъснати здравноосигурителни права в България няма да имаш европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) и не ми се обяснява какви проблеми могат да последват.
     
    В резюме:
    започнеш ли веднага с пристигането си легална работа (+ здравно осигуряване) в Германия, няма да имаш проблеми поради неплатените в България вноски започнеш ли работа по-късно, тогава трябва да прецениш кое е по-изгодно - да си платиш минималните вноски в България или да плащаш 150 евро/месец доброволно здравно осигуряване в Германия в никакъв случай не те съветвам през месеците без работа да оставаш дори и един ден без здравно осигуряване, било то българско с ЕЗОК или немско.
  6. Росен Арабаджиев's post in Integrationskurs и Job center was marked as the answer   
    За хората, които посещават интеграционен курс (Integrationskurs), модулът за ориентиране (Orientierungskurs) си е част от него и не трябва да се плаща и/или заявява допълнително. Това е необходимо само, ако човек не е посещавал Integrationskurs, поради достатъчни езикови познания, но му трябва сертификат от Orientierungskurs. Не съм сигурен дали от Jobcenter поемат разходите за езиков курс след ниво В1. Ако човек иска да надгражда с В1, С1 и т.н., това си е екстра и той си поема разноските.
    Мисля, че единственото изключение е, когато работодателят постави определени езикови умения като условие за назначение, например болницата иска от специализанта В2. Тогава човек не си плаща сам курса, а разходите могат се поемат от работодателя или трудовия посредник, но дали е така и при Jobcenter не мога да кажа. Едно е сигурно, ако работата не ви го изисква и го правите за себе си, разходите ще са си за ваша сметка. Даже не знам дали ще ви ги признаят като разход в годишната данъчна декларация.
     
  7. Росен Арабаджиев's post in Колко струва литър мляко в държавата, в която живеете? was marked as the answer   
    И аз ще ви се похваля, но малко по-късно. Първо искам да ви кажа, че и на мен още в самото начало след пристигането ми в Германия ми направи впечатление голямата разлика в цените на продуктите, които са с местен произход, спрямо аналогичните в България. Млечните продукти са една от големите групи, при които по някаква странна причина цената в България е традиционно по-висока от тази в Германия (сравнявайки аналогични продукти).

    А сега по отношение на цената на прясното мляко. При мен тя е 50 цента на млякото, което ми е фаворит, но не мога да я снимам, не знам и с каква масленост е точно, но е сигурно е > 4,5% . Причината е, че го купувам от една ферма по път за работа. Бяха ми нужни 2 г., за да открия такъв производител. От подобни места купувам и прясно нешприцвано телешко и агнешко месо, яйца, някои сезонни плодове и зеленчуци и др. дреболии. Цената им цепи мрака, а качествата им няма смисъл да коментирам, така че спирам да се хваля.

    Ако обичате млякото, възползвайте се максимално от генетичната мутация, която носим като южноевропейци, благодарение на която може да пием прясно мляко без да имаме проблемите, които имат голяма част от северноевропейците например .

    Иначе защо млякото и млечните продукти в България са толкова скъпи си е реторичен въпрос.
  8. Росен Арабаджиев's post in Катастрофа с лек автомобил в Германия was marked as the answer   
    Здравей help4i,

    може на "ти", нали? От още някои коментари по твоя случай.


    Относно инцидента:
    Щом от полицията не са дали протокол от произшествието, това вероятно означава, че става въпрос за много леко пътно-транспортно произшествие с незначителни щети (до 300-500 евро). За Германия това означава смяна на един фар или оправяне на лака. Има ли огъната ламарина или спукана броня, тогава отиваме на щети за над 500 евро. Другото ясно нещо e, че явно не може да се определи еднозначно по чия вина е станал инцидента. Ще вметна само, че при такива паркинги първо важат общите правила за движение по пътищата според StVO, освен това ограниченията по отношение скоростта на движение са много строги - обикновено до 10 км/ч, на много места обозначението е Schritt fahren, Schritttempo или Schrittgeschwindigkeit. Във всички случаи се има предвид скорост на движение с превозното средство, не по-висока от скоростта на движение на пешеходец. Друга особеност на инцидентите на паркинги е, че обикновено вината се носи само от единия водач, единствено ако другото МПС е било спряло, т.е. ти го закачаш по време на маневрата. В твоя случай другият автомобил също е бил в движение и тогава обикновено се стига до споделяне на вината от двамата водачи (Mitverschulden). Ако ти си убедена в невиността си и варианта всеки да понесе разходите за щетите си не те устройва, но нямаш свидетели, които да подкрепят твърденията ти, тогава в спора влиза тежката артилерия - експерти (Sachverständige), които правят възстановки; после идват адвокатите и т.н. Твоят човек явно иска ти да му платиш ремонта, но няма свидетели на негова страна и по тази причина така се пали. Основна роля за изясняване на вината при подобни инциденти играят свидетелите. Само че немците не си падат особено по това да бъдат призовавани като свидетели. По тази причина полицаите могат да се опитат да опростят нещата, като в уж добронамерен разговор те питат за това-онова, опитвайки се да изкопчат някакво признание за вина и после изведъж твоите думи попадат в полицейския протокол. За теб тази част от историята вече е приключила, но ще го кажа за тези, които вероятно ще попаднат в ПТП: по никакъв повод не коментирайте детайли относно произшествието, освен ако не сте 200% сигурни в своята невинност. Не сте длъжни да го правите веднага на мястото на инцидента. Всяко непремерено изказване може да ви направи съпричастен към произшествието и да усложни работата на вашия застраховател (и евентуално адвокат).
    Докато пиша тези неща се сетих за още три въпроса:
    Имаш ли с снимки от местопроизшествието? На място правихте ли скици и протокол, който да е подписан и от двамата водачи? При теб има ли близък човек, на чиято подкрепа да разчиташ?
    Като ми остане време ще коментирам и поведението на другия участник в инцидента. Ако междувременно си позволи отново да те безпокои, незабавно сподели в темата
     
  9. Росен Арабаджиев's post in Домашни любимци в Германия was marked as the answer   
    Бързам да ти отговоря, защото ти остана малко време до преместването. Ако намеря повече време ще развия отговора си през следващите дни.
    При отглеждане на куче трябва да знаеш следните неща:

    в 99,9% от случаите се изисква съгласието на наемодателя. Гледай да изясниш този въпрос, защото той е най-важният
    кучето се извежда задължително на повод, намордник е задължителен само за някои породи.
    ако лае и стресне някои или просто "дразни" хронично раздразнените ти съседи, може да т задължат да го пратиш на училище
    плащат се следните такси: регистрация и преглед при ветеринар (50-100€, ако липсват имунизации), регистрира се в общината с Anmeldung zur Hundesteuer и там ти определят данъка (започва от около 25€ но може да стигне и до 1000€/год.), гражданска отговорност за притежател на куче Hundehaftpflichtversicherung (40-50€/год.)
    има породи, които са забранени, но не вярвам това да се отнася за твоя случай. Освен това отделните провинции имат специфични регулации
    в някои общините има обособени терени за свободно тичане на кучетата, но те са по-скоро изключение
    за ходенето по малка нужда не се сещам да има правила, но изпражненията задължително се събират, защозо има глоби от 10 до около 50 € за несъбрани екскрементите. Торбички за целта има на много от по-големите улици в нашия град, ако няма си носиш твои полиетиленови торбички. Изхвърлят се в обшиия боклук (Restmüll). Най-точна информация ще получиш от Ordnungsamt в общината. Със сигурност имат специална брошура за притежателите на кучета.

    ПП: За правилата при транспортиране в автомобил ще пиша допълнително, че там не може да се обясни кратко
  10. Росен Арабаджиев's post in Имунизациите в Германия - календар, международен имунизационен паспорт и др. was marked as the answer   
    Здравейте,
    към настоящия момент няма опасност да ви бъде отказано място в детска градина или да не ви бъдат отпуснати полагащи ви се средства, защото сте отказали детето ви да бъде ваксинирано.
    Само в някои федерални провинции има много малка веротност да бъде отказан прием във финансирана от общината детска градина, поради пропуски или пълна липса на имунизации. Но тези райони са много малко, вероятността е чисто теоретична и освен човек има алтернатива (вижте темата Записване на дете в детска ясла / детска градина в Германия), която не е задължително по-скъпа.
    Периодично в немското общество се повдига въпроса дали да не се направят имунизациите задължителни. С оглед на големия брой имигранти от Азия и Африка и неясния им здравен статус нищо чудно да се появят огнища със заболявания, считани в Германия за вече изчезнали. Това пък може да се използва като повод най-сетне да се сбъдне мечтата за задължителни имунизации на определени кръгове. Но това е друга тема.
    Личният ми съвет към вас е ако имате какъвто и да е официален документ за проблемите при детето ви, в резултат на направена имунизация, непременно да си го преведете на немски или поне да го вземете с вас, защото не се знае дали в скоро време няма да ви потрябва.
  11. Росен Арабаджиев's post in Как избрахте своята банка в Германия? was marked as the answer   
    Въпросът с избора на банка в Германия е сложен. Дори и един немец трудно може да ти каже повече от една причина, за да избере конкретна банка. Положението се усложнява от факта, че няма силно изявен абсолютен фаворит (като българската КТБ например ). Най-важното естетсвено е съпоставката цена - извършвани услуги (обслужване), но само специалисти могатда навлязат в такива детайли. Аз не съм от тях.
    Едни искат да имат непременно банкомат в селото си и по тази причина отиват в Sparkasse. Тази банка наистина има банкомати във всяко село, селце и махаличка. Други неща не ги интересуват - компетентност на консултантите, качество на предлаганите услуги и т.н. Други искат да извлекат максимална печалба и имат някакви си свои аргумени, за да работят с непопулярни (локални) банки. Трети се интересуват най-вече от условията при кредитиране, или кредитните карти. Четвърти искат сигурност и предпочитат консервативни банки (като Volksbank), където обаче получаването на кредитна карта си е голяма мъка.
    При мен в началото беше важно: банката да има добър онлайн-банкинг и да не ми прибира всеки месец такси за неща, които другите банки правят безплатно. Не търсих особено задълбочено и се спрах на Commerzbank. И до момента съм техен, макар че преди време много ме ядосаха по един казус. После разбраха, че са сгрешили и започнаха да ме ухажват, че чак ми стана досадно.
    Ето какво ме държи при тях:
    - има може би най-добрият онлайн-банкинг, като това не е мое субективно мнение
    - ПИБ е тяхна кореспондентска банка в България и паричните преводи между тях стават без никаква комисионна
    - много добри консултанти
    - имат силно разпространена мрежа от банкомати, защото са в група с още 8 банки (Cash Group), които ползват общи банкомати без такса при теглене
    - приемлива лихва при Dispokredit-а
    - добре е, когато банката има офис с виж човек в населеното място или района (не е така при online-банките)
  12. Росен Арабаджиев's post in Обяви за жилища под наем без комисионна (Provision) was marked as the answer   
    Един малко познат начин за наемане на жилище без да се плаща комисионна (Provision) е вариантът за търсене на такова директно при дружества от типа Wohnungsgesellschaft, Wohnungsbaugesellschaft или Gebäudegesellschaft (да не се бъркат с Wohnungsgenossenschaft). Това са регионалните фирми/организации, които управляват/стопанисват цели сгради/квартали и са директни наемодатели. Обявите им обикновено не са публикувани в големите интернет-сайтове с жилища. Необходимо е да проявите инициатива и да намерите тези дружества във вашия район, а след това да следите обявите на сайтовете им.
    Възможно е дори да посетите офиса на дружеството и да оставите подготвените от вас документи за кандидатстване т.е. Wohnungsbewerbung (повече информация за него ще дам в друга тема), като от време на време се обаждате, за да потвърдите интереса си по отношение наемането на жилище.
    ВАЖНО: много често подобни дружества не дават на сайтовете си всички свободни жилища, с които разполагат. Съществува вероятност да има например 5 тристайни апартамента, които да са свободни, но да се предлагат само два от тях. Има няколко причини, поради които се прави така, но за момента няма да ги коментирам. Добре е да го имате предвид и ако предлаганото жилище не ви харесва и не сте притиснати от условията, можете да попитате дали случайно няма друго необявено жилище.
    Ето и един конкретен пример. Направих си труда да потърся оферти за жилища в Илменау (Ilmenau), предлагани от посочените по-горе дружества. Попаднах на следната обява от Ilmenauer Wohnungs- und Gebäudegesellschaft mbH

    Ето и резултатите в един от популярните сайтове с обяви за жилища. Като критерии за търсене съм посочил тези от обявата на Ilmenauer Wohnungs- und Gebäudegesellschaft mbH. Вижда се, че посоченото по-горе жилище липсва.

    Това е само един пример. Има десетки хиляди обяви, които реално остават скрити, ако търсите по традиционните методи и се ограничите само до най-популярните търсачки. Ако на човек му се занимава и има време, ще успее да се добере и до най-труднодостъпните предложения, което пък увеличава многократно шансовете за намиране на жилище.
    Желая ви успех!
  13. Росен Арабаджиев's post in Адвокати с български език в Германия was marked as the answer   
    Адвокатска кантора - Кирил Ставрев (Берлин)
    Кантората e специализирана в областта на гражданското, облигационното и търговското право.
    Приоритети на кантората са:
      •  процесуално представителство и принудително изпълнение
      •  посредничество при преговори и сделки
      •  съдействие и оформяне на документи при сделки с недвижими имоти
      •  регистрация и преобразуване на ЕТ и търговски дружества
      •  консултации и съдействие при започване на бизнес в Германия, в областта на трудовото, данъчното и административното право
      •  съдействие на български граждани за лечение в Германия
    За контакти:
    Rechtsanwalt Kiril Stawrew
    Friedrichstr. 133
    10117 Berlin
    Telefon: +49 (0) 30 8939 8581
    Fax: +49 (0) 30 3771 9257
    Mobil: +49 (0) 179 216 6091
    Skype ID: kiril.stawrew
    E-Mail: stawrew@bulgarskiadvokatvgermania.info / stawrew@rechtsanwalt-stawrew.info
    Web: http://bulgarskiadvokatvberlin.de

    Адвокатска кантора - Людмил Марков (Берлин)
    Правни области и услуги:
      •  наказателно право и административни нарушения
      •  трудово право
      •  право на пребиваване на чужденците
      •  наемане и отдаване на имоти под наем
      •  правни отношения при покупко-продажба и при сключване на договори
    За контакти:
    Rechtsanwalt Ludmil Markov
    Hohenzollerndamm 61
    14199 Berlin
    Telefon: +49 (0) 31 992 620
    Fax: +49 (0) 86 8703 0649
    Mobil: +49 (0) 179 483 6997 (само за спешни случаи по наказателни дела )
    E-Mail: markov@rechtsanwalt-markov.de
    Web: http://rechtsanwalt-markov.de

    Адвокатска кантора - д-р Благовеста Касабова (Берлин)
    Правни области и услуги:
      •  гражданско право
      •  наказателно право и административни нарушения
      •  трудово право
      •  административно право
      •  правни въпроси, свързани с медицинското и социалното осигуряване
    За контакти:
    Rechtsanwältin Dr. Blagovesta Kassabova 
    Pertisauer Weg 19
    12209 Berlin
    Telefon: +49 (0) 30 7551 6690
    Fax: +49 (0) 30 7551 6691
    E-Mail: info@kanzlei-kassabova.de
    Web: http://www.kanzlei-kassabova.de
     
    Адвокатска кантора - Иво Регинка (Берлин)
    Правни области и услуги:
      •  правните и данъчни консултации по немско и международно право
      •  данъчни консултации по немско данъчно право
      •  икономическо и търговско право
      •  консултации по източноевропейско стопанско право
      •  право на наемните отношения
      •  енергийно право и право на възобновяеми енергийни източници
      •  трудово право
    За контакти:
    Rechtsanwalt Ivo Reginka
    REG Anwaltskanzlei Ivo Reginka
    Internationales Handelszentrum

    Friedrichstrasse 95
    10117 Berlin
    Deutschland
    Telefon: +49 (0) 30 2060 5560
    Fax: +49 (0) 30 2060 556 29
    E-Mail: info@reg-law.de
    Web: http://www.reg-law.de
    Адвокат Иво Регинка
    Reginka & Partner
    ул. Дойран 9-б, ет. 2
    1680 София
    България
    Tel.: + 359 (0) 2 958 4556
    E-Mail: info@reginka-law.com
    Web: http://www.reg-law.de
  14. Росен Арабаджиев's post in Безплатни консултации на български език по въпроси от ежедневието на имигрантите was marked as the answer   
    Ето го и следващото място за безплатни консултации на български език.
    Намира се в Олденбург - Долна Саксония (Oldenburg - Niedersachsen)
     
    Консултационен център за мобилно заети лица в провинция Долна Саксония (Beratungsstelle Oldenburg bei Arbeit und Leben Niedersachsen - Nord gGmbH)
    Ние информираме и консултираме безплатно търсещи съвет хора от Средна и Източна Европа по въпроси, свързани с работата и живота в Германия.
      •  Имате ли трудов договор?
      •  Получавате ли възнаграждението, което Ви е било обещано?
      •  Знаете ли, дали има минимално трудово възнаграждение, което Ви се полага?
      •  Работите ли извънредни часове, които не Ви се заплащат?
      •  Знаете ли, колко дни годишен отпуск Ви се полагат?
      •  Имате ли въпроси относно жилищната ситуация?
      •  Излагате ли на опасност здравето си при работа?
      •  Знаете ли, дали сте осигурени при болест и трудова злополука?
    Klävemannstr. 1
    26122 Oldenburg
    Мария Крумова
    Telefon: +49 (0)441 92490-13
    Mobil: +49 (0)151 70832693
    E-Mail: mariya.krumova@aul-nds.de
  15. Росен Арабаджиев's post in Лекари и зъболекари с български език в Германия was marked as the answer   
    Здравейте Aneliya,
    списъкът с лекари за Hessen все още не е готов, така че просто няма линк. Имам го само като чернова. Видът му е такъв, че не е подходящ за публикуване. Щом проявявате интерес, ще се опитам да го приключа възможно най-скоро.
    Ако случаят е спешен, пратете ми като лично съобщение от какъв специалист и в кой район се интересувате и ще ви отговоря дали има в близост подходящ лекар.
    До скоро ...
  16. Росен Арабаджиев's post in Договор за наем на жилище в Германия was marked as the answer   
    Много често при кандидатстване по обява за жилище в някое от големите населени места ще ви се случи да получите отказ, защото площа на жилището уж била недостатъчна за броя членове на вашето семейство. Най-често този аргумент се използва от посредника (Makler) като елегантен намек, че просто сте нежелани, защото сте емигранти, или защото сте с малки деца, или и двете.
    Истината е, че федералните провинции си имат нормативни актове, които действително определят някаква минимална площ, която трябва да бъде осигурена на всеки един от живущите, но тя съвсем не е толкова голяма, че да бъде непосилно за новопристигнало семейство с деца да вземе апартамент на приличен наем (т.е. с не много голяма квадратура).
    Ето няколко такива правилника за информация:
    Hamburgisches Wohnraumschutzgesetz, § 7 Belegung (за Хамбург)
    Wohnungsaufsichtsgesetz - WoAufG Bln, § 7 Belegung (за Берлин)
    Wohnungsaufsichtsgesetz, § 9 Überbelegung (за Nordrhein-Westfalen)
    За да не ви правят на маймуни е добре да сте подготвени със съответните цифри или просто ако сте с деца да не ги обявявате при огледа на жилището. След като успеете да го наемете се нанасяте с децата (стига все пак да не нарушавате изискването за минимална площ на човек за вашия район) и никой не може да ви пипне.
  17. Росен Арабаджиев's post in Предпочитаният от вас маршрут с автомобил на път за България was marked as the answer   
    По-долу описвам подробно маршрутът, който използвах през последните 3-4 години и съм го препоръчвал многократно на приятели.
    Ето и причините, поради които до момента не избирах Чехия, въпреки че тръгвах от Erzgebirge:
    като километри пътуването през Чехия ми е с около 200 км. по-кратко, но времето на пътуване се намалява реално само 1 час или дори няма разлика, ако попаднеш в задръстванията из Прага
    през последните 2 години имаше непрекъснати ремонти на магистрала Прага-Бърно.
    при дъжд на неремонтираните участъци с много неравности има места, където се получава ужасен аквапланинг
    карането само в лявата лента, с цел избягване на деформацията на платното в дясната лента, е възможно, но наказуемо (чешките пътни полицаи не прощават)
    друсането по магистралата е такова, че ти развързва обувките, падат ти чорапите, може дори да ти паднат панталоните. И дума не може да става за сравнение с немските/австрийските магистрали.
    необходими са 2 винетки на обща стойност около 30 EUR (ако успееш да се прибереш в рамките на един месец и купуваш месечни винетки). Плащането на 14 EUR месечна винетка в Словакия за разстояние от 90 км си е просто рекет и лично мен ме дразни.

    През последната година обаче чехите направиха много ремонти по магистралите си и това лято мисля да опитам маршрута през Чехия и Словакия. След някоя и друга седмица ще публикувам впечатленията си.
    - - - - - - - - - - - - - - - -
    А ето го и моя любим (поне до момента) маршрут. Важно е да се отбележи, че колата ми е с дизелов мотор, като максимално натоварена при пълен резервоар може да измине 900+ км, поради което спирам само за едно зареждане по пътя:
    1. Passau (Германия) - Linz (Австрия)
    При тръгване в Германия зареждам толкова гориво, колкото да стигна до Parndorf (Австрия). Защо?
    Ами пада ми се приблизително по средата на маршрута и там цената на горивото е доста изгодна.
    За пътуването през Германия и Австрия няма кой знае какво за казване.
    Спазвайте ограниченията на скоростта. Бъдете особено стриктни на участъците в ремонт.
    Не забравяйте да си купите австрийска винетка на ижода на Германия или на входа на Австрия.
    2. Linz (Австрия) - Parndorf (Австрия)
    В Parndorf на Outlet-а (GPS координати 47.979006,16.847362) се прави презареждане с гориво на бензиностанциите на JET. Виждат се от голямо разстояние.
    Там има поне още една друга бензиностанция, но цените на тези 2 JET-а са най-атрактивни, с около 15-20 цента по-ниски от цените в Германия и на магистралата в Австрия.
    Внимание - бензиностанциите там работят от 6:00 ч. до 24:00 ч., така че това трябва да се съобрази.
    Ако стане разминаване, на изхода на Австрия има денонощна бензиностанция директно на магистралата, но с по-скъпото гориво.
    3. Parndorf (Австрия) - Tompa (Унгария)
    През Унгария може да се пътува с винетка (като се използват магистралите) или без винетка (само по първокласните пътища).
    При спазване на ограниченията на скоростта има забавяне около един час, при каране по първокласните пътища.
    Но в този случай пътя се намалява с около 50 км (икономия на гориво--->средства), кара се с по-ниска средна скорост (икономия на гориво--->средства) и не се плаща винетка.
    Освен това шофирането извън магистралата внася разнообразие в пътуването, като по всяко време човек може да спре за 30-60 мин. почивка в центъра на населено място,
    вместо на паркинг по автомагистралата. Експериментирал съм, като съм пътувал и по двата начина.
    Каране извън магистралите има смисъл само през пролетно-летния сезон (ремонтират магистралите, няма сняг) и ако е през нощта (няма трафик).
    Препоръчвам КПП Tompa (Унгария), защото преминаването обикновено става за три минути, за разлика от Horgos, където съм разтоварвал
    цялата кола и съм чакал по 1 час (през месец март, не през отпускарския август) някой да благоволи да провери багажа.
    Ако изберете КПП Tompa е добре да имате предвидд, че при последните 30-ина километра се излиза от магистралата и се кара по първокласен път.
    4. Tompa (Унгария) - Калотина (България)
    Тук няма кой знае какво за казване. Единственото по-важно е, че не минавам по новия околовръстен път на Белград, а си карам през града.
    По-бързо, по-спокойно и по-удобно е.
    До скоро ...
  18. Росен Арабаджиев's post in Помощ при дете с аутизъм в Германия was marked as the answer   
    Здравейте, дайте ми един ден да си събера мислите. Ако утре вечер сте отново тук ще имате малко повече информация от мен. Пратете ми като лично съобщение населеното място, в което живеете. Щом немският ви не е на добро ниво е препоръчително да намерите личен лекар и/или невролог с български език, за което също бих могъл да ви помогна.
    До утре 
×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..